Nenávidět běhání je úplně ok

Kdybych byl hlavní hrdina akčního filmu, tak mou Nemesis je běhání.
Text: Jan Houška 25. května 2023

Foto: Getty Images/Jan Houška

Na Instagramu mě štvou dva druhy příspěvků. První druh je ten, když někdo přehnaně sdílí svého domácího mazlíčka. Jasně, pejskové, kočičky, králičci jsou roztomilá stvoření, ale rozhodně není potřebat každý druhý den vidět, jak společně snídáte z jednoho talíře...

Druhým typem příspěvků jsou ty, když lidi každé ráno sdílí screenshoty ze své appky na běhání. Komu tím jako prospějete? Mně, který má ještě před polednem problém komunikovat, protože se nestihl ještě probrat, a to šel spát v 10 hodin večer po dvou dílech Keeping Up With Kardashians?

Ano, tímto slovním prskáním chci nenápadně naznačit, že mám velmi specifický problém s běháním. Já totiž běhání nenávidím. A věřte mi, že je úplně ok, pokud ho nenávidíte taky. #NenávidímBěháníClub

Ne každý je nadšený z představy, že si obuje boty, které si koupil ve slevě v Decathlonu, vyrazí ze dveří a naběhá v parku kilometry při poslechu svého oblíbeného podcastu. Člověk by asi si myslel, že svět, nebo alespoň svět podle Instagramu, je plný běžeckých nadšenců. Zkrátka lidí, kteří si vychutnávají pálení v plicích a štiplavý pot v očích. (On teda asi ve skutečnosti i je no).

Pak jsme tu ale my. Pro nás je běhání něco, co se dělá, jen když vás večer pronásleduje v podchodu divná postava nebo honí sousedovic agresivní voříšek. A to je naprosto v pořádku. Je důležité si uvědomit, že požitek z pohybu je subjektivní, nejedná se o univerzální záležitost. Je v pořádku, že neskáčete radostí z rytmického bušení nohou do chodníku nebo z přílivu endorfinů, který se údajně dostaví po několika kilometrech. (Já chci ty endorfiny hned teď a tady, ne se u toho potit).

Běhání je zkrátka něco, co opravdu není pro každého. Sport si podle mě totiž nemůžete vybrat, sport si musí vybrat vás, stejně tak jako hůlka svého čaroděje. (Mimochodem víte o tom, že Harry Potter v prvním díle nevykouzlil ani jedno kouzlo? Pff, prej čaroděj).

Takže až příště zase zapnete Instagram a uvidíte, že někdo z vašeho okolí zaběhl pět kilometrů za 15 minut, tak si z toho nic nedělejte. Váš sport je totiž třeba prostě jenom volleyball nebo plavání.... Nebo famfrpál.

Jan Houška

@yanhoechka

Editor Cosmopolitan.cz miluje skandinávskou kinematografii, americkou literaturu, italskou gastronomii a cestování vlakem po českých luzích a hájích.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné