Co si doplnit do životopisu a o čem raději pomlčet?

Zeptali jsme se HR expertů, zda se máte chlubit sbíráním jahod, módním blogem nebo fanklubem na OnlyFans.
Veronika Košťálková 11. října 2022

Friends (1994), NBC

Poučky, jak strukturovat CV, jste nejspíš četli už stokrát. Pestrá životní realita se však do jediné „á čtyřky“ cpe o poznání složitěji. Jak tedy co nejlépe prodat své schopnosti, když jste po prvním semestru vzdali vysokou, odjeli na rok dělat au pair do Anglie a vrátili se bohatší nejen o super oxfordský přízvuk, ale také ostře sledovaný cestovatelský blog?

A co veškeré volnočasové aktivity? Zajímá ve firemním světě vůbec někoho, že po večerech trénujete impro show a o víkendech sbíráte se svojí perskou činčilou poháry na kočičích výstavách? Nebo bude působit trapně a příliš neformálně, když se zmíníte v CVčku? Že vám během pohovoru v reklamní agentuře nahraje plusové body 15k sledujících na IG, na to nejspíš radu personalisty nepotřebujete. Ale zařídí tentýž wow efekt i podobně silná komunita na OnlyFans? Transparentnost se sice cení, ale co když vás přiznání k polonahým fotkám diskvalifikuje hned v prvním kole? Nebo zaměstnavatel naopak ocení vaši kuráž a férovost? Palba otázek končí, známe odpovědi odborníků přes lidské zdroje!

Hlavně žádné mezery… Ty totiž HR zajímají nejvíc!

Stydíte se přiznat k tomu, že jste bezmála rok vybalovali zboží ve skladu? Věřte, že tady mlčeti zlato neplatí! „Není nic horšího než díra v životopise,” varuje František Boudný, ředitel společnosti Předvýběr (predvyber.cz). „Pak vyvolává zbytečné otázky, co daný uchazeč dělal – ležel doma? Mrzí mě, že se najdou i maminky, které si do CV nenapíšou ani šestiletou rodičovskou.”

Personalista není detektiv!

Pakliže taktně pomlčíte o nějaké kariérní etapě, nepočítejte s tím, že se vás na ni HR nezeptá. „Pokud se tedy vůbec k pohovoru dostanete! Personalista si chce ulehčit práci, a proto spíše dá přednost uchazeči s kompletním životopisem.” Stačí napsat: 2018 až 2017, sběr ovoce. A máte to!

Zvažte, jestli… Přiznávat lechtivé úspěchy

„Proč to dělat? Nemyslím, že by většina potenciálních kolegů byla aktivní na OnlyFans. A jestli někdo ano, asi to sám drží v diskrétnosti,” říká Jana Jurčíková, spolumajitelka personální agentury NO77 (no77.eu). U tvůrčích pozic směle připojte k CV odkaz na svůj blog nebo malířské portfolio. „Může to být pro zaměstnavatele signál, že jste houževnatí a máte přehled.”

Konkrétní, ne kontroverzní

Uvést, že tančíte salsu, se vám vyplatí: neunudíte HR obecným klišé. „Vytáčí mě, když kandidát napíše: ‚Zájmy: sport a kultura.’ Takový člověk si mě na papíře nezíská,” varuje František Boudný. A pozor i na kontroverzní hobby: „Při zmínce, že uchazečka chová krysy, se mi udělalo nevolno!”

Jeden semestr a pak sbohem, univerzito?

Nedokončili jste vysokou školu? „Někdo na vás bude pohlížet jako na nedotahovače, jiný zase ocení vaši odvahu studium zkusit. Zaměstnavatel používá optiku vlastní zkušenosti (třeba sám ani titul nemá) a optiku dané pozice (kde zohlední i vzdělání týmu),” komentuje Jana Jurčíková.

Připravte si argumenty

Že díry v CV škodí vašemu super dojmu, už víte – počítejte i s tím, že personalista chce slyšet rozumné důvody, proč vám vysoká škola nesedla. „Raději než výmluvy na covid uslyším, že nesplnila vaše očekávání,” uzavírá František Boudný.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné