Středomořská dieta není skutečná dieta, ale životní styl

Co si ze středomořské diety přidat do svého jídelníčku, abyste se ve svém těle cítili skvěle?
Text: Kateřina Matoušková 17. května 2023

Foto: Getty Images/Jan Houška

Diety za svůj život vyzkoušela snad každá žena. Jenomže statistiky jsou nekompromisní a jakmile přestanete dodržovat pravidla hry, kila jdou zpátky nahoru. Co s tím? Vykašlat se na diety a využít je pouze pro inspiraci zdravější životní styl. Co konkrétně byste měli okoukat ze středomořské diety?  

Není dieta jako dieta

Pod pojmem středomořská dieta si tak nepředstavujte klasickou dietu, ale právě spíše životní styl. Nejedná se totiž o striktně daný jídelníček, jehož se musíte držet zuby nehty, ale o jídelníček, který je pro obyvatele Středomoří zcela běžný. Zatímco my Češi jsme protivní, nedůvěřiví a chladní (ne všichni, někteří z nás jsou sluníčka, že), pro obyvatele států jižní Evropy je typická vstřícnost, dobrá nálada a v neposlední řadě také vitalita. Samozřejmě na jejich dobrou náladu má vliv počet slunečných dní během roku, ale velkou měrou ovlivňuje jejich život také to, co mají na talíři. Protože všichni víme, že platí rčení : Jste to, co jíte.

Co do svého jídelníčku musíte zařadit? Co byste z typického jídelníčku obyvatel Středomoří měli rozhodně okoukat?      

  • Čerstvé ovoce a zeleninu
  • mořské ryby
  • bylinky
  • olivový olej

Cílem této diety není zhubnout kila, ale cítit se ve svém těle příjemně a být plní energie, mít dobrou náladu a hlavně, a to je důležité, být zdraví.

Santé!

Pokud jste již někdy oblast Středomoří navštívili, jistě jste si nenechali ujít příležitost a ochutnali jste i lokální vína. Podobně jako Francouzi mají svůj paradox, také Španělé, Italové, Řekové i Chorvati si rádi dopřejí sklenku dobrého vína. Samozřejmě v rozumné míře.  

Inspirujte se středomořskou kuchyní a snažte se do svého jídelníčku zařadit více čerstvých potravin a naopak vynechat ty průmyslově zpracované. Uvidíte, že budete svěží, dobře naladění a budete se cítit příjemně ve svém vlastním těle. A jestli ještě nevíte, kam zamířit letos v létě, co takhle si zaletět do jižní Evropy a ochutnat tu skutečně nefalšovanou středomořskou stravu? To, že strávíte dny u moře a vrátíte se nabití déčkem ze sluníčka, berte jako příjemný bonus.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné