Flower skincare: Vyberte si ingredienci, která rozzáří vaši pleť

Rádi byste své pleti poděkovali za to, že vás v tom nikdy nenechá? Nebo si snad zaslouží odpustek za všechny ty probdělé noci? Kupte jí kytku! Uvidíte, že se brzy (štěstím) rozzáří.
Text: Kristýna Schafferová 19. listopadu 2022

Foto: Getty Images

V přírodě roste neuvěřitelné množství bylinek a rostlin, které naší pokožce prospívají. Některé z nich jsou klasika, například měsíček (hojí), aloe vera (hydratuje) nebo tymián (vyřeší akné). Pak jsou tu ale také pestrobarevné květy, které skincare produktům dodávají mnohem víc, než jen charakteristickou vůni. Které z nich ocení zejména vaše pleť?

Růže - harmonizuje, zklidňuje, proti vráskám

Na vitamíny a antioxidanty, které růžové okvětní plátky obsahují, slyší zejména suchá a zralá pleť. Extrakt či olej z této rostlinky si poradí s vráskami, krom toho ale pokožku harmonizuje, zklidňuje a dodává jí ztracenou elasticitu. U květů ale zůstat nemusíte, protože takové šípky umí stejné zázraky. Díky vysokému obsahu polynenasycených mastných kyselin dokáže olej z nich lisovaný regenerovat pokožku, urychlit hojení jizviček, zmírnit vzhled pigmentových skvrn a úžasně sjednotit tón pleti.

Třešeň – proti zánětům, prevence stárnutí, ochrana proti volným radikálům

Třešňový květ je jako balzám pro unavenou pokožku, hodí se tak nejen do skincare, ale také pro péči o tělo a do koupele. Třešně obecně pak obsahují celou řadu prospěšných látek, například jód, draslík či vápník, ale také vitamín E a antokyan (což je barvivo patřící k flavonoidům), které chrání pokožku před volnými radikály a oxidačním stresem. Třešňové produkty působí proti vráskám, pokožku zjemňují a vyhlazují a navíc nádherně voní.

Kosatec – hydratuje, reguluje mastnou pleť

Hydratační zázrak pro mladou pleť mezi 20. a 30. rokem života. Extrakt z této fialkové květiny pomáhá vyrovnávat a regulovat přirozený obsah vlhkosti především smíšené pokožky. Hydratace je přitom pro pleť absolutní základ. Jedině tak může být zdravá, hebká, pevná, rozzářená a na pohled šťavnatá. A čím to, že je zrovna v tomhle kosatec odborník? Má to totiž v genech. Aby dokázal přežít období sucha, naučil se opatrně hospodařit s vodou díky slizu zadržujícímu vodu a absorpčním látkám v oddenku (cukrům a škrobům). Krom toho mírní činnost mazových žláz, což ocení zejména problematická plet. A naštěstí není lakomec - o své trumfy se rád podělí.

Pivoňka – proti ekzémům, hojí, rozjasňuje

Pivoňka se už po staletí používá v čínské medicíně. Kromě vnitřního využití si díky svým účinkům zasloužila stálé místo i v pečující kosmetice, je totiž vhodná pro ekzematickou pleť, hojí popraskanou a poškozenou pokožku a pomáhá ji hydratovat. Vliv má také na elasticitu kůže, a je tak vhodná v boji proti stárnutí. Podporuje růst nových kožních buněk, rozjasňuje a chrání kůži před volnými radikály.

Leknín – detoxikuje, čistí

Chelatace, fyzikální proces probíhající v leknínu, dokáže vázat organické sloučeniny na kovové kationty. Leknín tímto způsobem izoluje těžké kovy a nečistoty v místě, kde roste, a zneškodňuje je. Podobnou super schopnost dodá i vaší pleti, která tak bude čistá, pružná a zdravá. Leknínový extrakt se díky svým detoxikačním vlastnostem uchytil především v čisticích produktech na obličej. Jen ho zkuste, oblíbíte si ho!

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné