Svatba za všechny prachy? Ne! Stačí, když víte, na čem ušetřit…

Novomanželský slib neznamená, že se zadlužíte na celý život.
Anna Basiková 14. října 2022

Getty Images

Na prsteníčku se vám třpytí oslnivý kamínek, ale už teď se děsíte, kolik vás ta sranda bude stát? Cosmo vám poradí, jak zařídit nezapomenutelnou svatbu, a nenechat se přitom zruinovat. Než se pustíte do plánování, ujasněte si, jaký obřad byste si vlastně přáli. Skromný, do deseti hostů? Či spíš víkendovou oslavu pro dvě stě pozvaných? Otázek, na něž si musíte odpovědět, než se do finanční bilance pustíte, je spousta. Ty nejdůležitější vy­jmenovává svatební koordinátorka Lucie Valerián (luckywedding.cz): „Který měsíc pro vás bude ideální? Nevadí vám pracovní den či jednodenní akce, nebo trváte na víkendu? A budete se brát venku v přírodě, nebo radši uvnitř? Chcete spíš formální akci, či pohodovou grilovačku? Líbí se vám zámek, statek, nebo stodola? Potřebujete zajistit dopravu a ubytování nebo hotel na svatební noc? Odkud budou vaši hosté dojíždět? A kolik jich vůbec chcete zvát?“ Na základě odpovědí si lépe dokážete představit, kolik peněz byste si měli připravit (předem ale počítejte, že v reálu nejspíš utratíte ještě o něco víc).

Pokud čekáte celé procesí hostů, úvodní otázka zní: Vážně všichni potřebují tištěnou pozvánku? „S páry tiskneme svatební oznámení pouze pro nejbližší, kteří to ocení jako hezkou památku. Ostatním rozesíláme buď elektronickou verzi, nebo odkaz na svatební web, což naprosto stačí. Ušetříte tím nějakou kačku a taky zbytečně neplýtváte papírem,“ nabádá koordinátorka. Svatební náklady můžete srazit i tím, že si dáte práci s vyhledáním levnějších variant nebo zapřáhnete rodinu, aby vám s některými věcmi pomohla. Pak už záleží jen na vás, zda si svůj den hodláte hlavně užít, nebo chcete po obřadu řešit, kdo naservíruje jídlo a umyje nádobí…

Místo činu za litr, nebo raději za deset?

„Máte hotový seznam hostů? Poptejte lokace a catering. Tyto dvě položky bývají nejdražší a většinou tvoří asi 50 % celkového rozpočtu,“ vysvětluje koordinátorka Lucie. Chcete hodně ušetřit (nebo vás svatební veselí absolutně neláká)? Klidně si s nastávajícím řekněte „ano“ pouze před svědky na úřadě. Pokud se tak stane na matričním úřadě v místě trvalého bydliště jednoho z vás, neplatíte nic. V případě, že jste náročnější a přejete si sňatek uzavřít mimo matriční dobu a určenou místnost (anebo máte jiný netradiční požadavek), ­budete si muset připlatit zhruba tisícovku (pokud minimálně jeden z vás nemá trva­lý pobyt v ČR, tak i více). Svatbu v kostele máte dokonce zdarma, ale odpálkovat faráře se slovy: „Pánbůh vám to zaplať…“ se úplně nehodí. Nejlépe uděláte, když necháte farnosti drobný příspěvek, třeba tisícovku až dvě. 

Aby se vlk nažral, ale ko… ehm, nevěsta zůstala celá

Co bývá na celé veselce nejdražší? Hostina. Počítejte zhruba tisícovku na hlavu za jídlo a asi pětistovku za pití. Náklady na jídlo a pití můžete osekat tak, že si část občerstvení zajistíte sami a část necháte na podniku, kde se koná hostina a následná party. Předem ale zjistěte, co vám dovolí přivézt z vlastních zásob. Váháte, zda se vyplatí spíš hostina v restauraci, nebo dovážka z cateringové firmy? Nechte si udělat několik cenových nabídek a teprve na základě srovnání se rozhodněte.

Paráda: půjčit, nebo koupit?

„Lepší je mít vlastní vždy to, co využijete i do budoucna. Třeba naše páry si kupují pouze outfity, doplňky a prstýnky s tím, že pokud si nevědí rady, my je nasměrujeme a doporučíme, kde co sehnat. Nevěsty si často pořizují věci, které dokážou unosit, a pánové oblek, který si vezmou znovu na sebe. A hlavně pohodlné boty!“ popi­suje Lucie Valerián. Pokud si šaty pořídíte vlastní, připravte si minimálně pět tisíc, spíš více (to samé za oblek).  A co snubní prstýnky? Napadlo vás, že vůbec nejsou povinné? Pokud šperky nenosíte, ale zvyk „kroužkování“ se vám líbí, klidně ho pojměte po svém jako naše čtenářka Tereza: „Věděli jsme, že kupovat prstýnky pro nás nemá smysl, protože si je nasadíme jenom jednou na obřadu. Tak jsme použili kroužky z vodovodních trubek. Máme je schované na památku a dodnes nás těší, že jsme ušetřili spoustu peněz.“ Cena za zlaté prstýnky se totiž ­pohybuje průměrně kolem dvaceti tisíc. 

Opulence versus minimalismus

Za květiny, myrty a korsáže (cca: svatební pugét za 1200 Kč, 50 myrt za 600 Kč) včetně dekorací zaplatíte kolem deseti až patnácti tisíc – záleží, jestli jste minima­listka, nebo plánujete svatbu jako z Pinterestu. Mezi další položky patří slavobrána (asi tisícovka za půjčení), sweet bar (koutek s dobrotami), pánský koutek (zázemí s rumem a doutníky), svítící písmena (několik tisíc dle velikosti a počtu) či fotokoutek (od deseti tisíc výš). Na dekoracích ale nemusíte finančně vykrvácet. Stačí, když si je místo koupě vypůjčíte. „Dneska existuje několik půjčoven, které mají spoustu krásných věcí za skvělé ceny. Než byste pořizovali věci z Číny, co pak vyhodíte, raději peníze investujte jinde a máte to bez starostí. Spousta svatebních míst má už hodně věcí k dispozici i v ceně nájmu,“ radí Lucie. V nepromyšleném konceptu a nákupu zbytečností snoubenci prý často chybují, tak ať neskončíte ve stejném pytli…

Kolik stojí (profi) lidská síla? 

Na čem ale určitě nezkoušejte ušetřit, je fotograf nebo DJ. Pro fotografa si připravte zhruba 15 000 Kč (stejnou částku si bere i kameraman), pro DJ 8000 Kč (kapela si účtuje dvakrát víc) a pro vizážistku (která často zvládá i česat) dejte stranou asi 2000 Kč.

Svatební koordinátorka vám ušetří spoustu stresu.

Chcete mít absolutní klid a o nic se nestarat? Najměte si koordinátorku. Ceny i nabídka služeb se sice hodně liší, opět to ale můžete vyřešit několika maily s poptávkou. Vybírat většinou můžete mezi dekorováním, konzultacemi, koordinováním nebo zvolit full servis. „Naše služby vyhledávají ti, kteří buď nepatří mezi organizační typy, a nebo (což je nejčastější) raději svůj volný čas věnují jeden druhému či zkrátka nechtějí trávit desítky hodin u počítače a telefonu. My šetříme hodiny googlování a hledání místa nebo dodavatelů. Vyhnete se úvahám, jak co sladit, kde ušetřit, jak sestavit menu či harmonogram. Díky koordinátorce se můžete vyvarovat třeba špatnému výběru dodavatelů, protože má své prověřené, zaručí se za jejich práci a garantuje, že pohlídá, aby bylo vše bez chybičky,“ přibližuje situaci Lucie Valerián. Její služby stojí od 20 000 Kč (základní balíček) do 45 000 Kč za kompletní servis. Celková cena se pak odvíjí od nároků snoubenců a počtu hostů.  

Abyste tedy u oltáře nestála vystresovaná a s kruhy pod očima, někdy je lepší si připlatit. Jen musíte vědět, že vaše investice stála za to! A tím myslíme i ženicha (významně mrkáme…). Tak tfuj, tfuj!

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné