PCOS, endometrióza... Poruchy plodnosti, o kterých Indiánky mluví
Foto: Getty Images
Foto: Getty Images
Anna Sedláková pomáhá společně s Karolínou Krejčovou ženám s PCOS, endometriózou nebo jinými poruchami plodnosti. Protože se obě potýkají právě s PCOS a dlouhé roky se o tom styděly mluvit. Teď už se nestydí a k ostatním ženám promlouvají prostřednictvím svého projektu Indiánky. Aby jim dodaly potřebné informace a hlavně naději.
AS: Ano. Měla jsem řadu problémů: vůbec se mi nedostavila první menstruace, což je opravdu zásadní přelom v životě ženy, trpěla jsem na silné akné, občasné úzkosti nebo deprese a také mi padaly vlasy. Díky Googlu jsem zjistila, že mám velmi pravděpodobně PCOS, ale nevěděla jsem, co s tím dělat. A styděla jsem se o tom s kýmkoliv mluvit.
Pro mladou ženu jde o velice citlivé, intimní téma. Člověk se cítí výlučně, protože co je pro ostatní přirozené, on nemá. A ještě neví, že v tom není sám. Moje gynekoložka mi nedokázala pomoci a já jsem nevěděla, za kým jiným jít. Když vám padají vlasy a v souvislosti s předpokládaným PCOS na vás vyskakují na internetu hesla jako neplodnost nebo cukrovka, je to frustrující a může vás to dost vyděsit.
Problém jsem „vyřešila“ braním hormonální antikoncepce a potlačením problému, i když jsem ho pořád někde vzadu v hlavě měla a vyrojil se vždy více, když se mi nedařilo. Člověk ale naštěstí stárne, má více zkušeností a někdy po dvacátém roce jsem se probudila a řekla gynekoložce, že mám PCOS. Nevěřila mi, ale trvala jsem na testech, které moje podezření potvrdily. Jako řešení mi lékařka nabídla další užívání hormonální antikoncepce, což jsem odmítla.
Ano, někdy v květnu 2019 jsem na facebookovou skupinu pro ženy a dívky s PCOS napsala, že tímto syndromem trpím, jsem markeťačka a ráda bych rozjela osvětový projekt. A jestli se někdo přidá. Ozvala se mi Karolína a společně jsme spustily projekt Indiánky. Doslova láska na první pohled. Projekt vznikl z vlastní potřeby, a to má dost velkou výhodu – opravdu málokdy cítíte impostor syndrome (syndrom podvodníka – pozn. red.).
Několik týdnů jsme název vymýšlely. Měly jsme asi čtyřicet variant, hledaly jsme něco zapamatovatelného a spojeného s ženstvím. A aby byla volná doména a nejmenoval se tak už nějaký obchod nebo organizace. Indiánky se dobře pamatují, ale nyní bychom možná zvolily něco více friendly i pro jiné jazyky.
Otevřít v Česku konečně téma neplodnosti. Pomáhat ostatním ženám s PCOS. Inspirovat je, vytvořit něco, co jsme my samy postrádaly. Organizaci, která by říkala, že jsme tady taky. Chtěly jsme dávat ostatním naději a být maximálně otevřené. Už jen zjištění, že existují další holky, které jsou na tom stejně, vám může hrozně pomoci.
Potřebovaly jsme se nějak právně definovat a neziskovka nám připadala jako nejlogičtější krok. Zkraje jsme vůbec neřešily peníze, chtěly jsme hlavně pomáhat. Myslely jsme si, že to budeme dělat při práci, věnovat se Indiánkám ve volném čase. Ty začátky mám trochu v mlze. Nenašly jsme třeba žádný návod, který by jednoduše popisoval, jak se taková neziskovka zakládá. Nakonec nám poradila paní z jiné neziskovky. Člověk se toho hrozně moc naučí, nyní už víme, že pro to, aby někdo konal dobro, nemusí mít pouze neziskovku. Pak Karolínu napadlo, že se přihlásíme do akcelerátoru Social Impact Award.
Rozhodně. Social Impact Award pomáhá mladým lidem do třiceti let rozjet společensky prospěšné podnikání. Otevřel se nám tu nový svět, poznaly jsme, co to znamená co-work, seznámily se s dalšími lidmi, co chtěli něco změnit. Hrozně jsme na sobě makaly, a nakonec jsme tenhle běh vyhrály. Nebýt této iniciativy, rozhodně nejsme tam kde nyní. Práce na vlastním projektu by měla být součástí každé školní docházky, protože vám to dá strašně moc.
Neziskovku máme skoro čtyři roky a nikdy jsme nečerpaly žádný grant ani dotaci. Jenže jsme postupně dospěly k závěru, že to nemůžeme dělat celé zadarmo a ještě to dotovat svými penězi. Musíme pokrýt alespoň náklady, s čímž nám částečně pomáhá právě prodej čaje Rozkvět Indiánky. Loni jsme získaly menší grant pro mladé do 30 let a letos jsme do Čech začaly dováže kalíšek na podporu početí a gel na podporu spermií. Cervikální kalíšek u nás zatím není moc známý, ale my jsme z něj nadšené. Zavádí se po milování zhruba na hodinu, aby usnadnil spermiím cestu k vajíčku. Oba produkty se pod značkou Fertilily prodávají třeba na Notinu, v dm drogerii nebo na Lékárna.cz.
Letos už máme za sebou přednášku v rámci TEDx Youth 2023, zapojení do akce ENDO march neziskovky EndoTalks, v dubnu nás čeká přednáška o businessu Xchallenge Mikyho škody, podpůrná skupina pro ženy v Praze v červnu, rozhovor s gynekology a kampaň na nové produkty pro podporu početí.
Pokud také rozjíždíte projekt s pozitivním společenským dopadem, můžete se až do 20. května přihlásit do dalšího běhu Social Impact Award. Podmínkou je, že vám musí být méně než 30 let a pro svůj projekt jste zatím nezískali finanční podporu vyšší než 3 tisíce eur.