Proč se učit nebo řešit partnerské trable podle brain waves?

Buďte se svým mozkem na stejné vlně...
Text: Kristýna Schafferová 26. dubna 2023

Foto: Getty Images

Nutíte se do pracovních nebo studijních výkonů, ale prostě to nejde? A za dva dny pak uděláte víc práce, než kolik jste jí stihli za poslední týden? Anebo z druhé strany: poctivě relaxujete, abyste mysli i tělu umožnili si odpočinout, ale stejně se cítíte celí ztrhaní? Možná je chyba v načasování. Váš mozek totiž jede na určitých vlnách, kdy každá z nich se hodí pro něco jiného. Jak následovat své brain waves, abyste byli maximálně efektivní a jak je navodit nebo naopak utlumit?

Mozkové vlny vyjadřují frekvenci, v níž mozek právě pracuje. Jde vlastně o synchronizované signály způsobené neurony. Typů mozkových vln je hned několik, nejčastěji se ale rozlišují čtyři: alfa, beta, theta a delta. Každý typ má svou charakteristickou frekvenci a je spojen s různými funkcemi mozku. To znamená, že při jedné byste se měli věnovat spánku, při jiné - té, která ovlivňuje paměť a schopnost se soustředit - se učit nebo vést hluboké rozhovory. 

Alfa vlny pro lepší paměť a kreativitu

Mozkové vlny alfa mají frekvenci 8 - 12 Hz. Mozek je začne vysílat ve chvíli, kdy jsme vzhůru, uvolnění a v klidovém režimu, třeba před spaním, nebo když odpočíváme. Jejich stimulací můžete podpořit kognitivní funkce, jako je koncetrace, paměť a kreativita, což se hodí v práci i ve škole. A jak na to? Zkuste meditovat, poslouchat relaxační hudbu, která má frekvenci 8 až 12 Hz, zacvičit si jógu nebo thai chi či zhluboka dýchat. 

Beta vlny a jejich vliv na úzkost

Beta mozkové vlny mají frekvenci 14 - 30 Hz, jsou rychlejší a můžeme je pozorovat během plné bdělosti a soustředění. Jejich aktivita bývá zvýšená ve stresových situacích, je spojována s hyperaktivitou a může vést k úzkostem. Jak je utlumit a podpořit nástup alfa vln, které jsou pro nás z dlouhodobého hlediska přeci jen příznivější? Meditujte, provádějte relaxační cvičení, zacvičte si (běh, jízda na kole, rychlá chůze - všechno se počítá), zahradničte,... zkrátka dělejte to, co máte rádi. 

Theta vlny, nejkreativnější část dne

Vlny theta mají frekvenci 4 - 7 Hz a vyskytují se během denního snění a lehkého spánku. Kdy během dne theta vlny nastupují? Třeba když si na chvíli odpočinete od práce a zasníte se, nebo když jedete po dálnici a nemůžete si najednou vzpomenout na posledních pár kilometrů. Během theta vln mají myšlenky možnost volně plynout... a často se objevují ty nejlepší nápady. V této fázi jste nejkreativnější - proto vás nové a zásadní věci napadají právě během řízení auta, česání vlasů, nebo třeba ve sprše. 

Theta vlny můžete podpořit poslechem relaxační hudby nebo zvyků deště a mořských vln. Pomůže ale také jóga nebo masáže, které uvolňují napětí a podporují produci theta mozkových vln. 

Delta vlny pro kvalitní spánek

Delta mozkové vlny jsou nejhlubší a nejpomalejší typ mozkových vln, a pohybují se mezi 0,5 - 3 Hz. Mají nízkou frekvenci a vyskytují se ve chvílích hlubokého spánku. Vliv mají na učení a ukládání věcí do dlouhodobé paměti. Pokud vás tedy čeká důležitá prezentace nebo zkouška, zkuste jejich noční produkci podpořit. Relaxujte, zlepšete spánkovou hygienu, vyhýbejte se konzumaci stimulujících látek (včetně kofeinu a alkoholu) před spaním a zkuste aromaterapii - vybírejte takové esenciální oleje, které zklidňují a podporují relaxaci. 

Průběh mozkových vln si před spaním můžete představit asi takhle: Když si lehnete do postele a chvíli si čtete, nacházíte se v nízké beta frekvenci. Jakmile odložíte knížku, zhasnete a zavřete oči, mozkové vlny klesnou z beta do alfa, pak postupně do theta a nakonec, když konečně zaberete, do delta.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné