Jde přežít léto v kanceláři?

Pětatřicet stupňů, vy a office. Jak nepřijít o rozum?
Text: Kristýna Schafferová 29. června 2023

Foto: Archiv Cosmopolitan

Léto a práce nejdou dohromady. Tedy pokud neděláte ochránce národního parku a celý den netrávíte v chladném lese buzerováním turistů... Už jen cesta do kanceláře připomíná scénu ze špatného filmu, kde se neplížíte kvůli vetřelci, ale podél domů, protože jenom tam je stín. Co naplat, přežít dva měsíce v rozpálené kanceláři (kdo chce letní chřipku a vysušenou pleť, ať pustí klimu!) nějak zvládnout musíme všichni. Tady je pár rad, jak to půjde o trochu líp. 

Voda vás podrží

Rada, která sice není přelomová, přesto je potřeba ji zmínit. Bez vody se léto v horké kanceláři zvládnout nedá. Pitný režim navyšte alespoň o jeden litr, než jste zvyklí. A hydratujte nejen organismus. Kvůli vysušující klimatizaci dopřejte vzpruhu i pleti. Mějte na stole termální mlhu nebo květinovou vodu a průběžně během dne jí přestříkejte obličej. A když bude nejhůř, vždycky se můžete inspirovat servírkou Vesnou ze Samotářů, která si v práci namáčela hlavu. Make-up ničit nemusíte, stačí jen pod proudem studené vody ochladit zápěstí.

Ochlazení za tři, dva, jedna…

Mít v kuchyňce v mrazáku schovanou zmrzlinu pro všechny případy se hodí. Vadí vám zbytečné kalorie? Anebo se nanuk pokaždé záhadně ztratí – protože kolegové? Dejte si fresh svačinu: ovoce (jahody či bobule) v kostkách ledu.

Ice & Wind

Nepatříte mezi zastánce klimatizace, protože vám vadí, že vysušuje, nebo kvůli ní býváte nemocní? Pak je prima plánem B starý dobrý větrák, který alespoň trošku rozproudí vzduch. Pokud je ale opravdu velké teplo, neochladí. Řešení? Umístěte ho na podlahu a dejte před něj mísu s ledem.

Džungle v práci

Když už musíte během prázdnin zvládat všední dny v kanceláři, ať je vám v ní alespoň příjemně. Nejprve ji ukliďte a zbavte všeho prachu – bude se vám lépe dýchat. Čistý vzduch pak podpořte hromadou kytek, které vám pocitově pomůžou horkost zvládat lépe. A navíc můžete předstírat, že jste někde jinde. Třeba u vody.

Pozor na okna

Nikdy nevětrejte během dne, jen do kanceláře pustíte teplo. Využít můžete i fyzikálních principů: Zkuste před okna umístit světlé předměty. Světlá barva totiž, podobně jako zrcadlo, odráží UV paprsky.

A zkoušeli jste to vypnout?

Jako by už tak nebylo v kanceláři k padnutí, ještě se vaše tělo musí vypořádat s nadbytečným teplem, které sálá z elektronických přístrojů. A často zbytečně. Vypněte proto vše, co k práci nepotřebujete. Kopírka přece nemusí jet 24/7 a jeden počítač vám jistě také stačí.

Změna režimu

Ne každý si ten luxus může dovolit, ale pokud patříte mezi ty šťastnější, kteří si mohou zvolit pracovní dobu, přepněte na „holiday mode“. Do práce choďte co nejdříve a odcházejte brzy. Anebo si alespoň odbuďte náročnou práci hned ráno a odpoledne už jen vyřizujte e-maily a prokrastinujte v kuchyňce.

Vsaďte na lehkost

Jestli v letním období něco nepotřebujete, tak zátěž, v pohybu i jídle… Odlehčete proto stravu a vybírejte si saláty nebo dobře stravitelné suroviny. Stejný princip platí i v oblékání. Před syntetikou upřednostněte prodyšný len či bavlnu ve světlých barvách.  

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné