10 tisíc kroků denně je mýtus, procházky jsou ale super věc

My chodíme, ty chodíš, oni chodí!
Text: Jan Houška 7. dubna 2023

Foto: Getty Images

V posledních letech se stalo velmi populárním rčení, že by měl člověk ujít minimálně deset tisíc kroků denně. No, jenže ona to není pravda. Cíl deset tisíc kroků denně totiž v roce 1965 zpopularizoval japonský krokoměr Manpo-kei. Firma, která krokoměr vyráběla, se jen snažila prodat svůj produkt a tenhle mýtus použila ve své kampani. 

To ale neznamená, že by člověk neměl do svého života zařadit pravidelné procházky. Chůze je velmi prospěšná forma pohybu, která může výrazně zlepšit kardiovaskulární zdraví. Dospělí, kteří denně ujdou šest tisíc až devět tisíc kroků, mají o 40 až 50 procent nižší riziko infarktu, mrtvice a dalších kardiovaskulárních příhod.

Doktorka Amanda Paluch z Massachusettské univerzity v Amherstu, tvrdí, že cíl deset tisíc kroků není sice vědecky podložený, ale její výzkum potvrzuje, že čím více chodíme, tím lépe. Je důležité s uvědomit, že nemusíte všechno nachodit v jeden den. Jakákoli fyzická aktivita, bez ohledu na to, jak malá, může být v součtu prospěšná. 

Jedna studie zase dospěla k závěru, že chůze průměrným tempem kolem 2 až 3 km/h je spojena s o 27 procent nižším rizikem srdečního selhání ve srovnání s pomalejší chůzí. A nejedná se o jediné výhody procházek. Chůze vám pomůže také spálit kalorie a zhubnout. Počet kalorií, které při chůzi spálíte, závisí na vaší hmotnosti, vzdálenosti, kterou urazíte, a tempu, které udržujete. Pravidelnou chůzí si ale můžete vytvořit kalorický deficit, který vám pomůže zhubnout.

Chůze zlepšuje náladu a pomáhá snižovat stres, úzkost a deprese. Uvolňuje v těle endorfiny, což jsou přirozené chemické látky zlepšující náladu, díky nimž se cítíte dobře.

Závěrem teda lze říci, že k dosažení dobrého zdraví není nutné ujít deset tisíc kroků denně. Je to sice rozumný cíl, o který je třeba usilovat, ale jakékoliv množství fyzické aktivity je prospěšné. Procházky jsou zkrátka super!

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné