Přemýšlíte, kam na líbánky? Jděte po azurové...

Objednat letenky. Sbalit kufry. Dostat se do ráje.
Text: Kristýna Schafferová 31. ledna 2023

Foto: Getty Images

Pandemie nám neukázala jen to, které setkání mohl být call, který call mohl být e-mail, který e-mail textová zpráva a která zpráva nemusela být vůbec. Kromě toho nám prozradila, co za must-haves jsou ve skutečnosti an-do-withouts. Určitě chcete megahostinu víc než megalíbánky? Mysleli jsme si to.

Destinací, které jsou pro líbánky jako stvořené, vygooglujete spoustu. Jednu z nich bychom vám dnes ale rádi přiblížili víc - nabídne vám totiž vše, co by takové správné #honeymoon měly mít: relax, zamilovaná zákoutí, extravagantní zážitky, senzační jídlo i pití, nádherné pláže a azurové moře. (Zmínili jsme se o relaxu?) Dámy a pánové, představujeme vám ostrov Sal na Kapverdách. A tohle je vše, co byste během plánování zamilované dovolené měli vědět. 

Kousek ráje, kde se budete cítit jako na... líbánkách (samozřejmě)

Představte si, jak ruku v ruce kráčíte po nekonečné písčité pláži, oceán vám smáčí nohy a vy si při pohledu na něj musíte rukou zakrýt oči, aby se vám jeho azurová barva nevtiskla do sítnice. Slunce vám hřeje do zad a vy za celou cestu nepotkáte jedinou zamračenou tvář. Stres jako by tu nikdo neznal, což se velmi rychle přenese i na vás (možná i zaměníte pípání emailů v telefonu za ševelení cvrčků). Z České republiky jste tu přímým letem za 7 hodin a dobrou zprávou je, že si užijete exotiku za neexotické ceny. Test na covid ani potvrzení o očkování netřeba. Už máte sbaleno? 

Co na ostrově Sal zažít, abyste z něj vytěžili maximum?

Romantický západ slunce na čtyřkolkách

Baví vás řídit? Pak si nesmíte nechat ujít jízdu na čtyřkolkách, která je ideální k objevování skrytých přírodních krás ostrova. Jízdu po písečných dunách trvající kolem 2 hodin si užijete oba dva. Cestou na vás čeká několik zastávek, během kterých se budete kochat pohledem na nekonečný oceán, písečné duny a na závěr uvidíte i úžasný západ slunce.

Žraločí zátoka

Skvělá příležitost pro dobrodruhy, kteří chtějí zažít něco jedinečného. Pozorovat je můžete ze souše, ti odvážnější nechť vstoupí do zátoky a užijí si jejich přítomnost na dosah ruky. Ale nebojte, pro člověka nepředstavují hrozbu. 

Unikátní solný důl

Solný důl Pedra de lume, kde se sůl těžila téměř 200 let. „V dole se navíc nachází i solné jezero Salinas, které je ještě několikanásobně slanější než Mrtvé moře a díky hustotě vody je tedy prakticky nemožné se zde potopit. V podstatě se dá říct, že jen tak sedíte nebo ležíte na hladině. A stejně jako  Mrtvé moře, tak i jezero Salinas má léčivé účinky. Pomáhá na ekzémy a další kožní problémy,“ říká obchodní ředitelka CK Blue Style Lenka Pátek.

Protože na hotelu záleží

Co se ubytování týče, dejte si na výběru záležet. Líbánky zažijete přinejlepším jednou v životě, tak ať to stojí za to. Nadšení budete jistě z hotelu Riu Palace Santa Maria, nachází se totiž na nejkrásnější pláži ostrova. Místní život můžete pozorovat z terasy pokoje, nebo třeba ze soukromého bazénu. P.S.: tyto pokoje se nachází v části hotelu vyhrazené pouze pro dospělé. 

Zkusit můžete také hotel Murdeira Village Resort ležící v blízkosti nádherné zátoky s pozvolným vstupem do moře. Vládne tady klid, mír a z hotelové restaurace si můžete užít panoramatický výhled na oceán. 

Co ochutnat, abyste si přišli jako místní?

Základem kapverdské kuchyně jsou ryby a mořské plody. Národním pokrmem pak je tvz. cachupa, taková obdoba našeho guláše. Akorát na Salu do něj dávají sladké brambory, dýni, rajčata, zelí, koření a kukuřičnou kaši. Součástí je i maso, a to hovězí, vepřové nebo ryba. Jako dezert ochutnejte karamelový puding, banánové placky filhoses de banana nebo exotické ovoce papáju.

Tip pro novomanžele: Romantická večeře v plážové restauraci hotelu Odjo d’água. „Doporučuji sem vyrazit zejména na tzv. kapverdský večer ve stylu barbeque. Těšit se můžete nejen na grilované ryby a kuřecí maso, ale i národní pokrm cachupa, který připomíná náš guláš, či na tradiční pudinkový dezert zalitý karamelem. Během večeře hraje živá hudba, uvidíte i typické kapverdské tance a ohnivou show, a to vše přímo u mořského pobřeží,“ láká Lenka Pátek.

A čím tyto dobroty zapít? Pivem! To místní, které připomíná chutí český ležák, se jmenuje Strela. Zkusit můžete i pálenku, tzv. grogue, která se vyrábí z cukrové třtiny, má 50 % alkoholu a chutná jako silný rum. Dalším tradičním nápojem je pak pontche z grogue, medu a melasy - připomene vám silnější medovinu.

Kam vyrazit, když budete chtít společnost?

Ano, dostáváme se k důležité části, a to k barům. Na ostrově těch dobrých najdete hned několik. Například Buddy Bar, kam se chodí až k ránu, nabízí skvělé drinky (nejlepší piña coladu na světě!) a živou hudbu. V Calema zkuste drink passion fruit caipirinha a nebojte se vyměnit si pár slov s místními, kterých je tu spousta. Třeba vám dají fajn tipy, co dalšího na ostrově ještě zažít. 

Zatímco v Disco Pirata si můžete zatancovat na nefalšované diskotéce (pozor, vstup se platí předem, ideálně v eurech), v Ocean Café se pořádá každý týden jiná akce. A jestli chcete zkusit něco úplně jiného, zavítejte do One Love Reggae Baru. Je tady klid a pohoda. 

Speciální tip: Vedle Morna Beach Baru se pořádají místní afroparties ve slaměných stanech, musí vás pozvat někdo místní, k drinku se tam člověk dostane těžko (je narváno), zážitek to je ale boží!

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné