Vědci vyrobili plast ze spermií a slibují: Opravdu nemá žádnou chuť!
Foto: Getty Images
Foto: Getty Images
Z plastů vylovených z moře vznikají nejrůznější produkty, od kosmetických obalů, přes šperky a módní kousky až po barbíny. Nebylo by ale lepší umělohmotný odpad po vodě vůbec nepouštět? Na tuhle otázku reagují vědci z Číny po svém – nejnovějším, a trochu weird, ekologickým plastem vyrobeným z lososích spermií. Ano, ze spermií. Z lososa!
Každý rok se na světě vyprodukuje kolem 380 milionů tun plastů. Takové množství není v našich silách recyklovat, zpracovat, ani nikam schovat (plastový kontinent brázdící vody Tichého oceánu je toho důkazem). Problém navíc představuje nejen plast sám o sobě, ale také jeho schopnost se vlivem přírodních živlů rozpadat na mikročástice, které snadno pronikají do půdy i vody a stávají se tak součástí potravního řetězce. Mikroplasty už byly dokonce objeveny v placentách těhotných žen a v mateřském mléce. A přestože nikdo v současné chvíli s jistotou neví, co s námi plastové částečky udělají z dlouhodobého hlediska, všichni jsme nevědomky tak trochu testovacími vzorky.
Evropská unie před 3 lety rozhodla o zákazu prodeje a používání jednorázových plastů, včetně brček a příborů. V České republice zákon v platnost sice ještě nevstoupil, restaurace a fastfoodové řetězce už ale na ekologické servírování pomalu přešly. Pít colu papírovým brčkem a jíst zmrzlinu, která chutná po dřevěné lžičce, ale není úplně ideální. Vědci proto neustále hledají vhodné alternativy, jak zákazníkům maximálně vyhovět a přinést jim zážitek, na který jsou zvyklí. Vedle bioplastů vyrobených z kukuřičného škrobu nebo pilin jsou poslední dobou vkládány velké naděje do podhoubí a v Číně, kde na to šli od podlahy, do vskutku unikátního materiálu – lososích spermií.
A jak taková bizarnost vzniká? Vlastně docela jednoduše. Lososí sperma se smíchá s rostlinným olejem v určitém poměru, čímž vznikne mazlavá a poddajná látka zvaná hydrogel bez zápachu i chuti. Ten se pak suší mrazem, aby se z něho odstranila voda a mohl ztuhnout. Pomocí forem lze tento ekologický plast tvarovat podle potřeby. Třeba do podoby kelímků a krabiček. V rámci celého procesu je navíc produkováno méně jak 5 % emisí, které by jinak vznikaly při výrobě tradičních plastů a hotový produkt je zcela recyklovatelný – stačí ho ponořit do vody, čímž se změní zpátky na gel a může se z něho vyrobit něco nového.
Představa jednorázových kelímků na kafe z lososích spermií je, když nic jiného, minimálně zajímavá. Nějakou dobu si ale na ně v praxi ještě počkáme. Nový ekologický plast se musí uchovávat v suchu, jinak ztratí své původní vlastnosti. Nalijte do kelímku vodu (nedej bože vroucí) a pod rukama se vám začne rozpadat. Prozatím tak lze sperma-plast použít jako obal na elektroniku nebo jiné hmotné věci. A nás zajímá – až/jestli se vychytají poslední mouchy a začne se používat v gastronomii, dáte mu šanci?