Co zažít v březnu, aby vám čekání na jaro rychle uteklo?

Březen za kamna vlezem... Ale nejen to. Zvládnout se toho dá mnohem víc...
Text: Kristýna Schafferová 2. března 2023

Foto: Extrapolations (2023, Apple TV+)

Život není fér... Ještě nedávno jsme se radovali ze sluníčka a prvních rozkvetlých pupenů, a pak nám do té jarní atmosféry hodilo počasí vidle sněžením a teplotami pod bodem mrazu. Meteorologové navíc tvrdí, že březen má být nejstudenějším měsícem celé zimy. Zabarikádovat se s dostatečnou zásobou chipsů a oprášit svůj #mustsee list na Netflixu (i když i na to dojde) by ale byla škoda, nemyslíte? Venku se děje spousta věcí, které se vyplatí vidět, slyšet a zažít. Tak se na ně pojďme podívat.  

Zkraťte si chvíli kulturně

Tři domácí členky Baletu NdB představí událost Adam a Eva / REM / Pampúšik v brněnském divadle Reduta, a to už v pátek 3. března. V Praze ve Stavovském divadle si zase můžete vychutnat téma pokory a msty, davového šílenství a travestie v Eurípidově hře Bakchantky, která je uvedena v novém překladu Matyáše Havrdy a Petra Borkovce za doprovodu popové kapely Bert & Friends a operního sboru (v březnu si můžete vybrat z více termínů). 

Ztraťte pojem o čase v kině

O zážitky nebudeme ochuzeni ani co se velkého plátna týče. Už 6. března startuje v pražském kině Aero osmnáctý ročník Festivalu Otrlého diváka, tentokrát zasvěcený tématu mateřství. Akce potrvá až do 12. března, a hele - to už máte půlku měsíce skoro za sebou! 30. března pak v kinech startuje očekávaný snímek John Wick: Kapitola 4, ve kterém se nestárnoucí Keanu Reeves postaví zločineckému konglomerátu High Table s nově nalezeným partnerem v podobě krále Boweryho (Laurence Fishburne). A za Česko jmenujme film Zatmění, který má právě teď premiéru. V hlavní roli Jakub Štáfek, Jan Zadražil a Ján Jackuliak, přičemž příběh se točí kolem jedné dopravní nehody a netradičního postavení Slunce a Luny, což vede ke vzniku zajímavého astrologického jevu - krvavého měsíce. A žánr? Něco mezi thrillerem a cynickou komedií.

Přečkejte chladné počasí doma

Pokud se vám nechce vytáhnout paty, nemusíte. I doma si ukrátíte dlouhou chvíli, a to díky filmům a seriálům, které během března čeká premiéra. Jako první vyzdvihněme postapokalyptický seriál s velkým potenciálem Předzvěsti (Extrapolations, premiéra 17. března), který poběží na Apple TV+. O tom, jak se lidstvo vypořádává s klimatickými změnami podá svědectví hned několik známých jmen, za všechny zmiňme Kita Haringtona, Siennu Miller, Meryl Streep, Davida Schwimmera, Edwarda Nortona, Tobeyho Maguire,... Na stejné platformě pak 15. března startuje třetí série seriálu Ted Lasso.

Na Netflixu nás 9. března čeká druhá část 4. řady seriálu You, 10. března pak film Luther: Pád z nebes s Idrisem Elbou v hlavní roli, který je pokračováním oblíbeného britského detektivního seriálu. (86 % na ČSFD si musíte zasloužit!) Z filmů se můžete těšit třeba snímek Láska na první polibek vyprávějící příběh Javiera, který má dar milostného jasnovidectví nebo romantickou komedii Pěkně daleko, kde můžete načerpat letní atmosféru chorvatských ostrovů. 

Prokrastinujte čtením

Někdy ale přeci jen zvítězí nerušené ticho a skvělé čtení. Ponořit se můžete třeba do březnového Cosmopolitanu s novinářkou Lindou Bartošovou na obálce, ke kterému navíc získáte super dárek - šampón či sprchový gel Nature Box v plné velikosti.

Nebo se začtěte do některé z knih doporučovaných naší externí redaktorkou Michaelou Klevisovou. Namátkou třeba Tvá nepřítomnost je tmou (vydává Dybbuk) od Jóna Kalmana Stefánssona o silných osudech včetně muže, který ztratil paměť nebo Soumrak od Jessie Cave (vydává Ikar) vyprávějící příběh dvou sester a kamarádek věřících, že spolu zvládnou všechno, pak ale přijde dovolená, která všechno změní.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné