Co dělat v listopadu? Zkuste některý z našich tipů

Klesající teploty věstí dlouhý sychravý podzim. Víme, co s volným časem.
Text: Kristýna Schafferová 3. listopadu 2022

Foto: Profimedia

Změna času bývá každý rok trochu depresivní. Než se odpoledne stačíte rozkoukat, začíná na zem pomalu padat tma. Nejen, že jsme tím ochuzeni o spoustu aktivit, které bychom v létě stihli levou zadní, navíc má úbytek denního světla vliv na naši náladu. Na druhou stranu... Listopad je díky tomu úžasnou příležitostí vyzkoušet něco nového, co jste buď dlouho odkládali, nebo vás ani nenapadlo se do toho pustit. Vybrali jsme pro vás hned několik tipů, díky kterým překročí tento měsíc hranice Movemberu. Věříme, že se budete skvěle bavit, naučíte se něco užitečného a v nejhorším případě budete mít pár funny historek pro přátele. Ty v zimě jako když najdete. 

1. Začněte s keramikou

Když je toho na vás moc a stres začne přebírat vládu nad vaší náladou, pusťte všechno k vodě a začněte tvořit rukama. Kreativní práce funguje jako úžasný ventil, a to i díky tomu, že za sebou uvidíte hmotný výsledek - a je jedno jestli bude super krásný, nebo ho ocení jenom vaše máma (která ho pak uloží hezky bezpečně do nejzapadlejšího kouta v kredenci). V Praze nabízí skvělý kurz pojmenovaný Pro sólo kapry Keramický ateliér Martina Skoblíka. Pokud v blízkosti vašeho bydliště žádný ateliér nesídlí, můžete se zkusit domluvit třeba se základní školou, která disponuje pecí, hrnčířským kruhem a dalšími potřebnými proprietami - za poplatek vás rádi přivítají. A že nevíte, co byste tvořili? Pro inspiraci mrkněte na profil hrnčíře z Holešovic Daniela Machilla.

2. Zajděte na operu

Že jste už dlouho neměli příležitost udělat si volný večer, hezky se obléct a vyrazit do společnosti? Nabídněte partnerovi (nebo někomu z přátel) jedinečný zážitek - operu ve Smetanově síni Obecního domu. Už 8. listopadu máte možnost poslechnout si hvězdnou koloraturní sopranistku Dianu Damrau a Petra Nekorance, jednoho z největších talentů mladé generace českých pěvců. Obě tyto osobnosti si přední britský skladatel Iain Bell vybral jako své múzy. Jejich první společný koncert představí ukázky nejslavnější árie a dueta italského bel canta. A my se ptáme, vážně u toho můžete chybět?

3. Rozšiřte si obzory

Během covidu se vám chtělo akorát tak ležet a čekat, až to celé přejde, a teď si svůj prokrastinovaný volný čas trošku vyčítáte? Co se vrhnout do nových výzev právě teď? Můžete se třeba konečně naučit italsky (nebo japonsky, pokud si troufáte), vybavit si knihovnu novými tituly, které vás zavedou i jinam, než jen do potemnělých uliček kde řádí sériový vrah (taková Stručná historie času od Hawkinga nebo Zlatý řez z pera Maria Livia by mohly být slušným začátkem) či se třeba konečně naučit vařit (což není taková samozřejmost, jak by se mohlo zdát). 

4. Dejte průchod své prokrastinaci

Ale abychom jenom nerozumovali, studené měsíce se dají strávit i absolutně obyčejně. Pokud se vám do ničeho nechce, klidně lenošte, ale bez výčitek! A jak si všechen ten volný čas užít? Objednejte si něco dobrého k jídlu (ne, dnes se opravdu nevaří! Kdo by to potom uklízel?), nalijte si šálek horkého čaje nebo svařáku, zachumlejte se do deky a pusťte si některou z hitovek, které na vás čekají na streamovacích platformách. Tak třeba Netflix konečně uvedl pokračování romantického dramatu Young Royals a za pár dní (9. listopadu) spatří světlo světa další, dlouho očekávaná, série Koruny (kdo se těší na Královnu Alžbětu II. v podání profesorky Umbridgeové?). Nezahálí ani HBO Max, kde můžete zkouknout druhou řadu komediálnho dramatu s božským obsazením White Lotus

Filmový večer si můžete užít i jinde, než ve vlastním obýváku - v kinech v listopadu startuje hned několik zajímavých filmů. Právě dnes je do světa puštěn český snímek Hranice lásky s Hanou Vágnerovou, Matyášem Řezníčkem, Eliškou Křenkovou a Hynkem Čermákem, 10. listopadu pak přichází marvelkovka Black Panther: Wakanda Forever. O týden později (17.11) se můžete těšit na Annu Taylor-Joy a Nicholase Houlta ve filmu The Menu, jak na odlehlém ostrově ochutnávají menu v luxusní restauraci, které ale skrývá nejedno nehezké překvapení.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné