Kde se vzala, tu se vzala Ashwagandha

Ashwagandha, starobylá bylina, který si získává oblibu mezi mileniály, má mnoho účinků...
Text: Jan Houška 12. dubna 2023

Foto: Getty Images

Ashwagandha. Bylina, která se v ájurvédské medicíně používá už po tisíce let. Díky svým adaptogenním vlastnostem a potenciálu bojovat proti stresu, úzkosti a řadě dalších onemocnění se Ashwagandha v poslední době stala velmi populární mezi mileniály. 

Co přesně ale Ashwagandha je? Jak už bylo řečeno, jedná se o bylinu, která pochází z Indie, severní Afriky a Blízkého východu. Často bývá označována názvy jako indický ženšen nebo zimní třešeň. Kořen rostliny se používá především pro své léčivé vlastnosti, ale listy a semena mají také své jedinečné účinky.

Odborníci tvrdí, že adaptogenní vlastnosti Ashwagandhy umožňují tělu přizpůsobit se různým podnětům. Pro mileniály, kteří slaďují práci, společenský život a péči o sebe, zcela mění pravidla hry. Ashwagandha podle naturopatického lékaře Michaela Smithe může napomáhat snižování hladiny kortizolu, což pak může vést ke snížení stresu a úzkosti. Předpokládá se, že bylina také napomáhá funkci štítné žlázy, zvyšuje plodnost a zlepšuje kvalitu spánku.

Přestože má Ashwagandha mnoho výhod, je důležité s touto silnou rostlinou zacházet opatrně. Stejně jako u každého doplňku stravy záleží na kvalitě. Abyste si byli jisti, že z Ashwagandhy vytěžíte maximum, hledejte organické, standardizované extrakty. Nejlépe je pak vhodné bylinu užívat ve formě tobolek, které se akorát zapíjejí vodou.

Jak už bylo popsáno v článku výše, tak Ashwagandha se řadí do ájurvédské medicíny, známé také jako ájurvéda. Jedná se o holistický a přírodní léčebný systém, který vznikl v Indii před více než 5 000 lety. Je považována za jeden z nejstarších lékařských systémů na světě a její název je odvozen ze dvou sanskrtských slov: "Ayur", což znamená život, a "Veda", což znamená vědění nebo nauka.

Základním cílem ájurvédské medicíny je chránit tělo, mysl a ducha před nemocemi a předcházet jim prostřednictvím posilování rovnováhy a harmonie těla.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné