6 cool míst v Čechách, kde budete chtít strávit dovolenou

I u nás je krásně. Když víte, kam jet. (A my to víme!)
Text: Kristýna Schafferová 30. května 2023

Foto: Getty Images/Jan Houška

Jasně, písečná pláž, vůně moře, exotika… to všechno zní skvěle. Ale vás to letos nečeká, protože jste poslední finanční rezervy utratili za nedoplatek na elektřině? Nevěšte hlavu, i u nás je krásně! Pojďte spolu s námi prozkoumat ta nejvíc cool místa v Čechách, kde dovolenou strávit prostě chcete.

1. Středomoří v Ratměřicích

Vůně levandule a rozmarýnu ve vzduchu, cesty plné kamínků a nízké koupaliště, které připomínají spíš jezírka... Pro tu správnou středomořskou atmosféru nemusíte cestovat až do Chorvatska nebo Itálie, stačí sednout do auta a vydat se směr Ratměřice. Na místním zámku si budete připadat jako v ráji. Hotelové pokoje jsou luxus, všude stromy, ticho a klid. Nadchne vás také dobré jídlo v zámecké restauraci Seqouia, kde dbají na kvalitu surovin, proto si většinu z nich sami pěstují v zámecké zahradě (a to včetně melounů, rebarbory či cuket). 

Zámek Ratměřice Hotel & Resort
Ratměřice 1

2. V Praze na vodě

Nemáte čas, peníze, náladu (whatever) cestovat nikam daleko? I v centru hlavního města se můžete během chvilky ocitnout na dovolené. Na Císařské louce, kterou najdete kousek od Smíchova, si můžete v zátočině zajistit ubytování na jednom z houseboatů. Ke každému máte k dispozici loď, se kterou se během 15 minut dostanete po vodě na Náplavku. A když se vám nebude chtít pařit, můžete z terasy krmit labutě a nutrie. 

Houseboat Benjamin & Franklin
Císařská louka, Praha 5 Smíchov

3. Příroda všude kolem

O tom, že je v Čechách krásně, vás nikdo jistě přesvědčovat nemusí. Protože takové to pravé české léto, které voní po jahodách, ohni, prašných cestách a večerním dešti, nikde jinde nenajdete. Užijte si ho naplno v Chatě u západu Slunce s výhledem na hory, která vás bude bavit svou prostorností, luxusním vybavením, vysokými stropy a celou prosklenou jednou stěnou, skrze niž můžete sledovat naši přírodu od svítání až po noční hvězdy. Můžete tady grilovat, podnikat výlety, jít se vykoupat, zahrát si tenis nebo vyrazit na kolo či na zámek Telč. 

Chata u západu Slunce
Kostelní Radouň 154, Nová Včelnice

4. Glamping v srdci Krkonoš

Mini designovka uprostřed krásné přírody Krkonoš, kde srnky dávají dobrou noc a lišky vám možná ukradnou večeři. Glamping Toulaví je ideální pro nadšence, co se chtějí odpojit od sociálních sítí a užít si klidný víkend (anebo rovnou celý týden) blízko tichých lesů a luk. V okolí najdete nespočet míst ke koupání, když si vezmete auto, můžete se do půl hodinky dostat i na krásné staré koupaliště v Kruhu. 

Glamping Toulaví
Vrchlabí

5. Noc v korunách stromů

Netradiční zážitek si můžete užít na Vysočině. Chatička Ootoolno je zavěšená mezi vzrostlými stromy a nepotkáte tady ani živáčka. Pokud jste ze samoty ale přeci jen trochu nervózní, součástí pobytu je i pomoc na telefonu. To kdyby náhodou a abyste měli klidné spaní. Nebezpečí pádu chatky je prý stejná jako pád asteroidu. 

Ootoolno
Vysočina - Batelov

6. Zámecký luxus 

Před dobrodružstvím dáváte přednost nažehleným povlakům na polštář, před túrou do kopců hodiny v masážním salonu a místo táboráku si sami sebe umíte nejlépe představit v luxusní restauraci? Pak pro vás je jako stvořený zámek Chateau Mcely, kde mají zámeckou zahradu, vlastní spa a vyrábí si tady také svou vlastní kosmetiku. Čeká vás vůně bylinek, senzační jídlo, prvotřídní služby a spánek jako na hrášku. 

Chateau Mcely
Mcely

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné