20 let plných úzkostí. Jak změnil Jonah Hill vnímání mentálního zdraví v Hollywoodu?

Jonah Hill patří k jedním z nejstylovějších herců Hollywoodu, má za sebou desítky filmů, režisérský debut a hlavně se nebojí mluvit o mentálním zdraví. Mohlo by takových lidí existovat víc, prosím?
Text: Jan Houška 6. března 2023

Profimedia

Pokud bychom v Hollywoodu hledali herce, který za posledních několik let prošel velkým osobnostním růstem, svítilo by jedno z jmen jasněji než ta ostatní, tím jménem je Jonah Hill. Z herce (občas) šílených komediálních rolí vyrostl do umělce, jenž nám dokazuje, že má nabídnout mnohem víc, nežli jen trapné skeče po boku Channinga Tatuma.

Jonah Hill mezi plejádou herců červeného koberce vyniká především tím (kromě skvělého stylu oblekání), že se nebojí mluvit o mentálním zdraví a důležitosti péče o něj. Herec v létě oznámil, že v zájmu ochrany svého duševního zdraví přestane propagovat své filmy, jelikož přes 20 let trpí záchvaty úzkosti, které se "zhoršují při vystupování v médiích a na veřejných akcích."

Hill se dokonce rozhodl nepropagovat ani svůj poslední dokumentární debut Stutz, který pojednává o jeho vztahu s úznávaným hollywoodským terapeutem Philem Stutzem. (Mimochodem dokument je možné si pustit na Netflixu a rozhodně stojí za to.)

Jonah se poprvé rozmluvil o svém duševním zdraví v otevřeném dopise zveřejněném portálem Deadline, a to právě krátce před premiérou už zmíněného dokumentu. Herec si dokonce následně odstranil i sociální sítě, od kterých si podle jeho slov potřeboval odpočinout. Zatím to navíc nevypadá, že by měl v plánu se na ně vracet...


Hill se navíc v minulosti nebál mluvit ani o životě s nadváhou, kterou dřív trpěl. "Neměl jsem zdravé sebevědomí. To, že jsem vyrostl s nadváhou, bylo něco, co nezní jako velký problém, ale mě osobně to velmi poznamenalo," svěřil herec. 

Jeho nadváha a následné psychické problémy s ní spojené, ho doprovázela celé dospívání. "Byl jsem z toho v depresi. Zároveň se média o mé váze vyjadřovala velmi brutálně. Byla to prostě taková šance pro každého, aby se tak nějak trefil do mého bolavého místa. Byl jsem strašně naštvaný. Bránilo mi to v tom, abych se dokázal přenést přes negativní pocity vůči sobě," říká Hill v dokumentu.

Jonah Hill se tak stal prvním hercem, který se rozhodl nebát se a jít s kůží na trh, a to i přes to, že věděl, že duševní zdraví je v Hollywoodu stále tabu (duševní zdraví a péče o něj by neměla být tabu nikde). Zároveň široké veřejnosti ukázal, že i herci jsou pouze lidi a trápí je stejné problémy jako kohokoliv jiného.

V dnešní době, která na nás tlačí ze všech stran, je naučit se pečovat o duševní zdraví stejně důležité jako o zdraví fyzické.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné