Nedávno strašil, teď se bojí. Joaquin Phoenix šel ze dna na vrchol

Joaquin Phoenix je pozoruhodný herec známý svými výjimečnými výkony a všestranností na velkém plátně. Navzdory úspěchu byl Phoenixův život ale poznamenán osobními útrapami a hledáním smyslu života...
Text: Jan Houška 26. dubna 2023

Foto: Getty Images/Jan Houška

Joaquin se narodil v roce 1974 v San Juanu v Portoriku. Vyrůstal v rodině umělců, přičemž jeho rodiče byli členy náboženské skupiny Children of God. Rodina se často stěhovala a Joaquin a jeho sourozenci museli často vystupovat na ulici, aby se uživili. V 80. letech se pak přestěhovali do Los Angeles, kde se Joaquin a jeho bratr River začali věnovat herecké kariéře.

Phoenix je známý svými intenzivními, hluboce emotivními výkony, které často překračují hranice konvenčnosti. Prokázal neuvěřitelnou všestrannost ve všemožných rolí. Od romantické role ve filmu "Ona" přes padoucha Commoda ve filmu "Gladiátor" až po problémového a záhadného Jokera. Jeho schopnost vžít se do postavy z něj udělala jednoho z nejvyhledávanějších herců v Hollywoodu.

Cesta na vrchol ale nebyla zdaleka tak jednoduchá, jak se může zdát, právě naopak. Phoenixův osobní život byl poznamenán tragédií a neustálým bojem o své místo na slunci. V roce 1993 zemřel jeho bratr River na předávkování drogami před nočním klubem v Los Angeles. Phoenix byl v té době s ním, což ho velmi hluboce zasáhlo. Sám Joaquin se později také potýkal se závislostí na drogách a psychickými problémy, o nichž často otevřeně hovoří v rozhovorech.

Herec je známý tím, že se často vyjadřuje k dění ve světě. Je otevřeným zastáncem práv zvířat a ekologie. Jako jeden z mála využívá svých možností ke zvyšování povědomí o důležitých otázkách. Během své dlouholeté kariéry získal za své výkony řadu ocenění, včetně Oscara za nejlepší mužský herecký výkon, a to právě za Jokera. Získal také tři Zlaté glóby a cenu Grammy za svou práci v hudebním průmyslu. Navzdory svému úspěchu zůstává Phoenix skromný a oddaný herectví.

Joaquin momentálně září ve filmu "On se bojí", který 20. dubna uvedla do kin společnost Aerofilms. Nový snímek Ariho Astera je šílenou životní poutí plnou absurdního humoru a strachů. Aster ve svém třetím celovečerním projektu spojil síly právě s Joaquinem Phoenixem a spolu stvořili úzkostného, avšak sympatického muže, který dokáže na své pouti diváky nečekaně strhnout.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné