Co víme o životě Raye kromě toho, že píše nejlepší songy?

Textařka a zpěvačka, ale především žena, která se dokázala prosadit...
Text: Kristýna Schafferová 22. srpna 2023

Foto: Getty Images

První píseň napsala v sedmi letech. O tom, čemu se chce v životě věnovat, od té chvíle nikdy nezapochybovala. Studovala na stejné škole jako Amy Winehouse nebo Adele, ale po dvou letech odešla. Práce měla už tehdy víc než dost. Smlouvu s jednou z největších nahrávacích společností světa podepsala v sedmnácti, a to rovnou na čtyři alba, a k tomu pro etablované umělce psala písně, z nichž řada obsadila přední místa hudebních žebříčků. Spolupracovala s Beyoncé i Johnem Legendem. Proč nám tedy její jméno není povědomé? Raye, které je dnes pětadvacet, musela dlouhé roky bojovat, než se jí podařilo vyvléknout se ze spárů labelu, co jí bránil v rozletu, a konečně mohla vydat debutové album My 21st Century Blues.

Dětství

Raye se narodila ve čtvrti Tooting v jižním Londýně anglickému otci a ghansko-švýcarské matce. Jako dítě zpívala gospelové písně v kostele, kam ji dovedla její matka, která působila ve sboru. Už tehdy měla jasno, že hudba bude jejím životem, a tak se vrhla do skládání písní a pilného studia. Chodila na BRIT School, kterou studovala např. Amy Winehouse nebo Adele, ale po dvou letech odešla, protože se tam necítila ve své kůži, a to i přesto, že se toho hodně naučila. Lelkování se ale nekonalo, už ve svých 17 letech podepsala smlouvu s jednou z největších nahrávacích společností světa, a to rovnou na čtyři alba. 

Láska

Ohledně partnerů se v případě Raye mluví především o dvou mužích. Prvním z nich byl rapper Drake, se kterým randila v roce 2018. Drakeovi bylo tehdy jednatřicet a Raye čerstvých 20 a seznámili se na sociálních sítích, kde ho textařka kontaktovala s tím, zda by si mohl poslechnout její hudbu. Minulý rok pak byla viděna v objetí s anglickým písničkářem Samem Fenderem. 

Kariéra

Přestože v našich končinách o Raye není příliš zmínek, její kariéra nabrala obrat už v jejích sedmnácti letech, kdy podepsala smlouvu s Polydor Records (to opustila v roce 2021). Uznání jako sólová umělkyně získala díky singlu Escapism, který se stal virálním na TikToku a brzy se probojoval do žebříčku Billboard Hot 100. Kromě své hudby napsala také skladby pro umělce, jako je Beyoncé, Rihanna, David Guetta, John Legend nebo Ellie Goulding. V roce 2023 získala cenu Brits Billion Award, cenu Ivor Novello Awar, Global Award a byla nominována na čtyři ceny Brit Awards. Letos také vydala své debuté album My 21st Century Blues (mimochodem, určitě stojí za poslechnutí!).

Zdraví & psychika

V několika rozhovorech v médiích se Raye svěřila se závislostí na drogách, kterými se snažila vypořádat s osobními problémy. Ty začaly hned na začátku její kariéry, kdy ji sexuálně napadl nahrávací producent. Potýkala se také s poruchou příjmu potravy a dysmorfií. 

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné