Jak moc je solárium škodlivé?
Foto: Getty Images/Jan Houška
Foto: Getty Images/Jan Houška
Nejdůležitější je si říct, na jakém principu vlastně solárka fungují. Solária využívají UV záření ke ztmavení pokožky. UV záření v soláriích je často silnější než UV záření ze slunce a dlouhodobé vystavení UV záření může způsobit poškození kůže. Tak to zkrátka je.
Největším z možných rizik častých návštěv solária je zvýšené rizko rakoviny kůže. Podle Americké dermatologické akademie je u lidí, kteří používají solárium před 35. rokem věku, o 59 % vyšší riziko vzniku melanomu, nejsmrtelnější formy rakoviny kůže. Kromě toho je používání solária spojeno se zvýšeným rizikem dalších typů rakoviny kůže, včetně dlaždicobuněčného karcinomu a bazocelulárního karcinomu.
Jiná studie zase tvrdí, že ten, kdo někdy navštívil solárium, má o 20 procent vyšší riziko vzniku rakoviny kůže než ten, kdo v soláriu nikdy nebyl. U lidí, kteří pak navštěvují solárium pravidelně je riziko ještě větší.
Dalším nepříjemným rizikem předčasné stárnutí. Dlouhodobé vystavení UV záření může způsobit, že pokožka ztratí svou pružnost, což vede ke vzniku vrásek. Kromě toho může UV záření způsobit hnědé skvrny a jiné změny barvy kůže.
V neposlední řadě může mít pobyt v soláriu také negativní vliv na oči. Vystavení UV záření může zvýšit riziko vzniku šedého zákalu a dalších očních onemocnění. Při používání solária je tak velmi důležité nosit ochranné brýle. Někteří lidé navíc tvrdí, že chodí do solária za účelem zvýšení hladiny vitamínu D. Podle Světové zdravotnické organizace je tento účel zbytečný a důrazně se nedoporučuje.
Ano, ať vám bude kdokoliv tvrdit cokoliv, solária jsou škodlivá. Jsou spojována s vyšším rizikem poškození očí, rakoviny kůže, předčasného stárnutí a závislosti. Před použitím solária je nezbytné si tato rizika uvědomit. Možná místo solária zvažte raději použití samoopalovacího přípravku nebo opalovacího spreje. Mít lesklou pokožku za rakovinu totiž nestojí.