8 skincare produktů, které by měl mít každý, kdo používá telefon

Škodí modré světlo pleti stejně jako UV záření? A jak se mu bránit, když je všude?
Text: Kristýna Schafferová 1. července 2023

Foto: Getty Images

Rýsuje se nám nová beauty rutina... Stejně jako jsme zvyklí namazat si obličej opalovákem, jakmile venku vysvitne slunce, začínáme používat speciální krémy, když se chystáme usednout před počítač. Důvod? Jasný jako modré světlo - zbytečné vrásky, které nám tahle barva z elektromagnetického spektra způsobuje. Na to, jak pleť nejlépe chránit, jsme se zeptali dermatoložky MUDr. Lucie Rajské a jako bonus přihazujeme i 8 nejlepších produktů, které si s ním umí poradit.

Kde se bere a co způsobuje?

Zapnete televizi, je tam. Mrknete na telefon, osvítí vás... Modré světlo (HEV) se vyskytuje prakticky všude kolem nás, protože vyzařuje z digitální techniky. „Má kratší vlnovou délku než ostatní barvy v elektromagnetickém spektru a jeho vlivem trpí naše pokožka. HEV totiž proniká ještě hlouběji než UVA a UVB záření. Konkrétně se jedná o hlubší vrstvy pokožky (dermis), kde modré světlo poškozuje kolagenová a elastinová vlákna. Ztráta kolagenu následně vede k projevům stárnutí naší pleti. Postupně se objevují vrásky nebo pigmentové skvrny," říká dermatoložka MUDr. Lucie Rajská (lucierajska.cz).

Je modré světlo to samé co UV záření? 

„Modré světlo nemá na pokožku stejný vliv jako UV záření, tedy nezpůsobuje mutace DNA. Ale nadměrná expozice modrému světlu vede k nežádoucím oxidačním procesům, které mohou způsobovat například zánět, a to zejména v případě problematické pleti. Uvádí se, že až 25 % poškození buněk jde na vrub modrému světlu," upozorňuje Lucie Rajská s tím, že pleť dokážou před účinky HEV ochránit především krémy obsahující antioxidanty (vitamíny A, B, C a E), případně vybrané opalovací prostředky, pokud je jejich receptura obohacena o speciální filtry (jako například Intense Protect Ultra voděodolný fluid SPF 50+ od Avéne, který dokáže pleť cíleně chránit před účinky modrého světla díky slunečnímu filtru TriAsorbTM).  

Jakou kosmetiku vybrat?

V drogérii hledejte takové produkty, které mají složení nadupané vitamíny, nebo na jejichž obalech je přímo napsáno, že poskytují ochranu před modrým světlem (HEV). Ještě před několika lety by to byl docela nesnadný úkol připomínající hledání jehly v kupce sena, teď, když se o modrém světle ví víc a začíná se o něm mluvit, je ale nabídka mnohem širší. 

5 rychlých rad na závěr:

1. Modré světlo ovlivňuje tvorbu spánkového hormonu melatoninu, proto si těsně před usnutím nepouštějte televizi a nekontrolujte telefon. 

2. Nebo si na nich alespoň zapněte noční režim.

3. Pokud pracujete "od počítače" nebo na telefonu, zvažte brýle s ochranou proti modrému světlu.

4. Udržujte pleť hydratovanou! Zevnitř i zvenčí.

5. Antioxidanty! Zásobujte jimi pokožku, jak to jen jde. 

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné