5 geniálních triků, jak se sžít prvních 5 týdnů s retinolem

Bez strachu s tím vůbec začít. A bez notoricky známých a bolavých side effects.
Text: Lucie Kochová 22. listopadu 2022

Foto: Unsplash (Dom Aguiar)

Kdysi se doporučovalo začít, až když sfouknete na dortu třicet svíček. Ale poslední dobou šla laťka dolů až ke dvacítce. Retinol totiž funguje na úplně všechny nešvary pleti. Tento vitamín A spadající do skupiny retinoidů zvyšuje produkci kolagenu a obnovuje buňky, čímž urychluje regeneraci pleti. Sjednocuje její tón, cílí na pigmentaci a dokáže si poradit i s vráskami. Jak s ním začít? Rada číslo 1: Přes den (a to i v zimě), používejte opalovací krém s SPF faktorem. A další rady?

1. Exfoliační pauza

Zapomeňte hned na cleansery, séra i krémy, které mají v seznamu ingrediencí kyseliny AHA a BHA. Peelingové ingredience + retinol = zaručený recept na průšvihy typu: pálivé zarudnutí & záněty. Týden před tím, než rozjedete retinolovou jízdu, je odložte. Jejich čas přijde za čtyři až šest týdnů, ok?

2. Nepřepalte start

První týden OPRAVDU stačí jen jednou, na noc. Když pleť nebude protestovat, další týden můžete dvakrát, pak třikrát a - tak - dále. Pozor! Ne každý takové zvyšování dávek snese. Pokud ucítíte, že vaše pleť už to po druhém nášupu nedává a chová se podrážděně, respektujte ji a nic nenavyšujte! Tahle ingredience má grády, takže benefity se stejně dostaví. Vaše motto: Trocha retinolu pořád lepší než nic.

3. Sendvič time!

Představte si, že váš hydratační krém je bagetka a retinol tvoří náplň. Takže: Nejdřív namažte tenkou vrstvu moisturizéru, počkejte minutku nebo dvě. Pak přijde vrstvička retinolu – a přes něj ještě znova ten samý hydratační přípravek. Chytrý sendvič zmírní rychlé a agresivní prostupování retinolu do hlubin kůže, a zabrání tak předráždění.

4. Vaši noví BFF: vitaminy

Nope, tady vás vitaminoví gumoví medvídci nespasí. Musí to jít pro tentokrát zvnějšku: Ráno tvář ošetřete tonikem či krémem s niacinamidem, pantenolem nebo vitaminem E. Ty posílí kožní bariéru, takže se nestane, že by pleť po retinolové akci byla vůči vnějším vlivům nahá a bezbranná.

5. Krátký kontakt

A teď něco pro ty nejcitlivější z citlivých… (Hi, I see U!) Vyčistěte pleť a retinol aplikujte jen na hodinku. Tvář opláchněte a namažte ji hydratačním krémem. Postupně hodinu prodlužujte na dvě, na tři… Cíl? Vydržet retinolový shot bez palčivých problémů celou noc.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné