Úspěch díky rituálům? Symboly a talismany slavných módních návrhářů

Konvalinky všité do šatů, šťastná čísla, věštby, mince v botě... V čem se najdete vy?
Text: Kristýna Schafferová 24. dubna 2023

Foto: Imaxtree (Dior S/S 23)

I návrháři jsou jenom lidi…, kteří věří v symboly, vyhýbají se černé, protože by mohla přinášet smůlu a nedají dopustit na talismany. A zatímco někteří mystičnosti propadli tak, že bez svých rituálů neudělali žádné důležité rozhodnutí, jiní se jim věnují spíš jen tak „pro jistotu“. Ale uznejte, všichni, o kom dnes budeme mluvit, se stali velmi úspěšnými… Nenutí vás to přemýšlet, že nad tím vším třeba něco vážně bude?

Gabrielle Chanel  

Coco Chanel milovala číslo 5, protože věřila, že přináší štěstí. Své kolekce proto představovala pátý den v měsíci a pátý měsíc v roce, tedy 5.5. Když věhlasný parfumér Ernest Beaux namíchal dnes již ikonickou vůni, získal parfém název N°5 z jasného důvodu – štěstí. V módě neměla Chanel ráda zelenou barvu. Říká se, že ji před ní varovaly jeptišky z klášterní školy, u nichž se naučila šít. Na konci 18. století byla totiž hitem smaragdová barva, která se vyráběla na bázi arzenu a rtuti. Šaty vyrobené z této látky měly na svědomí spoustu životů a působily řadu zdravotních potíží – a nejvíc trpěly švadleny, které s ní byly v kontaktu neustále. Obava se předávala z generace na generaci, až postupně vymizela.

Christian Dior  

Nejpověrčivějším ze všech návrhářů byl bezesporu Christian Dior, který propadl numerologii. Obzvlášť si oblíbil čísla 8 a 13 – jeho přehlídky chodilo vždy 13 modelek, kolekce tvořilo 13 modelů a svůj první butik založil v 8. pařížském obvodu 8. října. Před každou přehlídkou si nechával vyložit tarotové karty, neustále u sebe nosil svazek konvalinek (které usušené všíval také do lemu svých modelů), a měl i svou osobní věštkyni Madame Delahaye, bez které neudělal žádné důležité rozhodnutí. Nedbal na její rady jen jednou – to když mu rozmlouvala v roce 1957 cestu do Itálie. Na dovolené v Montecatini pak dvaapadesátiletý návrhář zemřel na infarkt.

Ricardo Tisci  

V čísla věří i Ricardo Tisci, který má nejraději číslo 17. V tarotu je mu věnovaná karta „Hvězda“, která značí umění uskutečňovat vize, sebeúctu, nalezení činnosti, která vás naplňuje. Slibuje úspěch a prosperitu a vede vás k tomu, co je pro vás dobré. Když Tisci pracoval pro Givenchy, navrhoval trička s číslem 17, 17. den v měsíci vydával kolekce a v 17:00 hodin pořádal přehlídky.

Diane von Furstenberg  

Belgická módní návrhářka si celou svou kariéru dává před každou přehlídkou do boty minci pro štěstí: „Mým talismanem je zlatá mince, kterou mi dal můj otec… Nosil ji za války v botě a věnoval mi ji, když jsem byla malá. Teď si ji do boty dávám já, a to před každou módní přehlídkou,“ svěřila se Diane magazínu Refinery29.

Tory Burch  

Americká módní návrhářka Tory Burch si s sebou nese jednu rodinnou tradici, kterou jí předala její prababička – před každou cestou si sice sjedná cestovní pojištění, ale ještě pocit bezpečí podpoří červenou stužkou, kterou si uváže kolem zápěstí.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné