Od indiánů až na fashion week. Jak se trendy mokasíny změnily v průběhu let?

Jelení kůže, která dříve chránila před úrazem, je v dnešní době pouze estetickou kratochvílí...
Text: Linda Svobodová 18. dubna 2023

Foto: Getty Images

Mokasíny patří mezi druh obuvi, kterou buďto máte ve svém šatníku, nebo k ní naopak chováte skepsi a nepodlehli jste jí. Historie mokasín je ovšem velmi zajímavá a je až obdivuhodné, jak se z bot využívaných kmeny po celé Severní Americe, stal nyní kousek doplňující elegantní outfity.  

Slovo “mokasín” pochází z algonkinského jazyka, který používaly kmeny na severovýchodě Ameriky, a označuje jakýkoliv druh šité indiánské obuvi. Konkrétně se jedná o tu, která má domorodý design. Slovo mokasín je tak tedy spíše hrubým zobecněním domorodé obuvi než konkrétním výrobkem.

V minulosti měl navíc každý kmen vlastní pojetí mokasín. I přesto, že se od sebe lišily pouze minimálně, v podobě jemných detailů jako jsou švy nebo například podrážka, tak kmeny odlišovaly jeden od druhého a ostatní tak mohli poznat svého soukmenovce.  

A jak mokasíny vypadaly dříve? Rozhodně se nepodobaly nynější verzi, ale byly obvykle ručně šity z jelení kůže. Charakteristickým detailem původních severovýchodních mokasín pak byla zajímavě řešená špička do písmene U, jenž byla shrnutá a bylo zde výrazně vidět, jak je bota sešitá. Právě toto řešení bylo charakteristické pro Apače, jelikož ohrnutá špička chránila švy před kameny a jinými předměty.  

Jak už bylo ovšem řečeno, tak každý typ mokasín byl navržen tak, aby vyhovoval podmínkám daného prostředí. Například pouštní kmeny často mokasíny nosily vyrobené z měkké kůže, která byla přišita k jinému kusu surové kůže, a s tvrdou podrážkou.

Postupem času se vzhled obuvi začal měnit a přizpůsoboval se aktuálním trendům. Zprvu rodinný podnik Red Wing stojí například za jejich známými botami Irish Setter, pro které byla předlohou právě mokasínová špička, a které byly určeny pro outdoorové aktivity. Naopak model Red Wing 875 měl sice mnoho atributů lovecké obuvi, ale byl určen pro dělníky, kteří pracovali na výrobní lince a zvýšená špička zde sloužila jako ochrana před padajícím materiálem.

Estetika střídá funkčnost  

A jak mokasíny vypadají dnes? Kvalitnější kousky jsou šity z hovězí kůže a mnohdy jsou ozvláštněny o robustní či nízkou podrážku nebo i menší podpatkem. U levnějších modelů je tomu naopak a jsou často vyráběny z koženky, semiše či jiné syntetické látky. Jejich vzhled je pak často ozvláštněn i o různé kovové cvoky či spony, které se mohou následně sladit s jinými doplňky.  

Podíváme-li se tak na aktuální vzhled mokasín, tak se od těch prehistorických liší velmi výrazně a zlaté standardy už jsou v obuvnictví raritou. Pakliže byste chtěli ale kousek, který obsahuje původní detaily, sáhnout můžete po obuvi z již zmíněné firmy Red Wings. Mokasíny navíc nejsou výsadou ženského šatníku, ale do svých outfitů je mohou zařadit i muži, a to velmi vkusně.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné