Praktičnost i symbol moci, jak se během několika desetiletí proměnil trenčkot?

Od zablácených vojenských zákopů až k filmovým hvězdám Audrey Hepburn či Humphrey Bogartovi.
Text: Linda Svobodová 12. května 2023

Foto: Getty Images/Jan Houška

Trench coat či počeštile trenčkot se řadí mezi oblíbené kousky, které taháme na jaře ze skříně s prvními slunečními paprsky. Kombinování kabátu je totiž takřka bez starostí a můžeme s ním vytvořit vkusný outfit i během rán, kdy se stíháte sotva nasnídat. Kde se ale tento “ke všemu ladící a hodící se” kousek vzal?  

Jak už je z názvu patrné, tak kabát vznikl ve vojenském prostředí, jelikož slovo trench v překladu znamená zákop. Nejednalo se tak zprvu o módní kousek, ale za první světové války jej nosili armádní důstojníci a praporčíci 1. třídy. Pro vojáky nižších hodností nebyl k dispozici, a právě i to přispělo k tomu, že se trenčkot ustálil jako kabát určený pro vyšší třídu.

V té době také získal tento již klasický oděv podobu, jakou dnes známe, a to sice s menšími úpravami. Tradiční vzhled trenčkotu byl totiž vyvinut s několika funkcemi, přičemž každá měla svůj účel. Kabát se se skládá z široké klopy, která chránila před bouří či pásky v pase a kolem zápěstí, které chránily před stékající vodou. Dále jsou na ramenou umístěny popruhy, kam si vojáci mohli zavěsit vše, co v zákopech potřebovali. Kabát také tvoří mnoho praktických kapes s knoflíky a délkou sahá povětšinou ke kolenům.  

O něco složitější pak byl však vývoj materiálu, ze kterého byl trenčkot vyráběn. První nepromokavou látku mack vytvořili skotští vynálezci Charles Macintosh a Thomas Hancock. I přesto, že účinně odpuzovala déšť, byla bohužel neprodyšná kvůli pogumované bavlně. Vylepšený materiál s názvem Aquascutum si pak v roce 1853 nechal patentoval John Emary.  

Mnohem známější je ovšem zakladatel mezinárodního řetězce Thomas Burberry, jehož jeho kousky se dodnes řadí mezi ty nejžádanější. Burberry vynalezl nepromokavou kaprovou tkaninu gabardén, která byla ovšem od látek jeho předchůdců prodyšná. V roce 1901 pak své návrhy dodal britskému ministerstvu války, které jej přijaly. Dodnes tak není jisté, kdo přesně stojí za vynalezením trenčkotu. Oba pánové totiž vyvinuli oblečení odolné povětrnostním podmínkám, které bylo podobné již zmíněnému trenčkotu, a taktéž bylo určeno pro vojenské využití.

Hollywood power  

A jak se dostal kabát ze zákopů až k hollywoodským hvězdám? Po válce totiž důstojníci nenechali ležet trenčkot ladem a nosili jej i doma, a také přední návrháři přispěli k jeho popularitě v civilním životě. Kabát se stal také typickým během zlatého věku Hollywoodu, kdy byl k vidění v nejrůznějších filmech, kde ho nosily hvězdy stříbrného plátna jako například Humphrey Bogart ve filmu Casablanca. V tomto ikonickém oděvu se objevovali nejen detektivové a gangsteři, ale také hlavní představitelky jako Marlene Dietrich v A Foreign Affair (Cizí aféra), Audrey Hepburn v Breakfast at Tiffany’s (Snídaně u Tiffanyho) nebo Meryl Streep ve snímku Kramer vs. Kramer.  

Právě díky filmovým hvězdám vznikl z trenčkotu ještě žádanější kousek, který lákal lidi svojí majestátností, a stal se z něj nepostradatelný základ šatníku. Dodnes je tak trenčkot módní stálicí, které stále dominuje společnost Burberry. Během devadesátek módní dům klasický vzhled přetransformoval a nabídl poněkud modernější pojetí kabátu, a to v pestrých barvách, s potisky či detaily vytvořenými z jiných látek.  

V dnešní době si tak můžeme vybrat z neomezeného množství střihů, barev a materiálu. Ať už tedy zvolíte khaki či béžovou klasiku, nebo naopak šáhnete výraznější variantě, vkusně jím doladíte elegantní i sportovní outfit. A vzhledem k tomu, že trenčkot přetrval několik desetiletí (a ještě další určitě přečká), jeho styl se bude nadále vyvíjet spolu s nadcházejícími trendy.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné