Born To Ride: Kde se vzala legendární biker jacket?

Ikonická, stylová a převedším nadčasová - tak by se dala popsat legendární biker jacket.
Text: Linda Svobodová 3. dubna 2023

Foto: Profimedia

Kožená bunda je od začátku spojována se subkulturou, a to s tou motorkářskou. Právě díky tomu také vzniklo ono spojení “biker”. Podíváme-li se navíc do minulosti, o její zařazení do šatníku se postaraly i ty největší ikony jako byl James Dean, Elvis Presley či Marlon Brando.

Odkud se ovšem již základní kousek šatníku vzal? O zrození motorkářské bundy se zasadili v roce 1913 bratři Irving a Jack Schottovi. Na trhu se ovšem ukázala až později, a to v roce 1928. Jejich značka Schott NYC expandovala na trh a první biker jacket na světě vznikla pod názvem Perfecto a byla určená pro Harley Davidson. Jednalo se navíc o první ikonický kousek tohoto druhu, který měl funkční zipy (místo knoflíků) a díky tomu se tak mohla snadněji oblékat.

Tento kousek stal velice oblíbeným, a to zejména začátkem padesátých let, jelikož se docílilo stylového outfitu bez námahy. Za to, že se dostal kousek o to více do povědomí veřejnosti, se nezasadil nikdo jiný než Brando. Ve snímku Divoch, kde hrál vůdce gangu, na sobě měl právě onu biker jacket, což přispělo k ještě více rebelskému nádechu.

Postupem let si bundu vzali za své především mladí lidé, pro které se stala charakteristickým znakem. Motorkářskou bundu jako symbol kontrakultury tak nosili všichni, od začínajících hudebníků až po Beatles. V 70. letech se pak biker jacket stala uniformou především pro rockery. Nejikoničtější byla například skupina The Ramones, která motorkářskou bundu měla na obalu svých světoznámých alb Rocket to Russia, Leave Home a Road to Ruin.

Punková léta časem odbila a začala ztrácet ve světě na popularitě. V 90. letech bundě tak vdechli život áčkové hvězdy jako byl Brad Pitt, Leonardo DiCaprio či Johnny Depp. Ti začali totiž utvářet styl a ukázali způsob, jak tento všemi milovaný (nebo naopak nenáviděný) kousek nosit.

A jak to vypadá s bundou v současnosti? Biker jacket se po více jak sto letech stala legitimním základním kousek, který by neměl chybět v žádném šatníku, a to jak pánském, tak i dámském. V dnešní době totiž existuje nepřeberné množství druhů, které můžete nosit v závislosti na vašem stylu. Pořídit si můžete klasický kožený křivák či ten oversize, který dodá vašemu outfitu ležérní vzhled. Dále také barevnou variantu či nějaký custom kousek, který bude obsahovat prvky, které budou korespondovat s vaším osobitým stylem.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné