Od rolnické tkaniny k symbolu královské rodiny. Kam až sahá historie tvídu?
Foto: Getty Images
Foto: Getty Images
Tvíd se hojně rozšířil na ostrovech na západě Skotska, koncem 17. století totiž vzniklo mnoho usedlostí s tkalcovskými stavy. Tvíd byl zprvu využíván jako rolnická tkanina a oblečení z něj se nejčastěji nosilo na venkovní práce. Hrubá a pevná struktura tkaniny totiž skvělé izolovala a chránila tak pracující ženy a muže proti chladnému britskému počasí, které je převážně deštivé a větrné.
Název tkaniny vznikl údajně omylem. I přesto, že se označení váže na řeku Tweed, která pramení ve Skotsku a Anglii, tak pojmenování vzniklo pravděpodobně chybou v korespondenci. Podle jedné verze totiž úředník londýnského obchodníka s látkami obdržel dopis, ve kterém se zaměnilo slovo "tweel" (skotský název pro kepr) za tweed (tvíd). Domníval se tedy, že se jedná o obchodní značku pro látky z oblasti řeky Tweed, a zboží tak i inzeroval, no a termín se vžil.
Uznávanou značkou, která ctí řemeslo, je ručně tkané zboží Harris Tweed, které se vyrábí na ostrovech Harris a Lewis, a je jako jediné chráněno zákonem parlamentu. To zaručuje tedy to, že výrobky jsou vyráběny ze stoprocentní surové vlny, která je barvená, odstředěná a ručně tkaná právě na ostrovech nacházejících se na vnějších Hebridách.
Časem se staly robustní tvídové obleky oblíbeným oděvem anglické šlechty, která jezdila na venkovské usedlosti v rámci různých loveckých zábav. První tvídové kabáty byly zemitých barev, jelikož byly navrženy tak, aby kabát splynul s terénem. Až koncem 19. století se tvíd začal obměňovat a začaly se používat výraznější barvy jako je žlutá či modrá.
A jak se dostal až do královské rodiny? Manžel královny Viktorie, princ Albert, koupil panství Balmoral. V návaznosti na to nechal vytvořit pléd Balmoral, který byl utkán jako tvíd pro jelení stezky, a který obsahoval šedé tóny s nádechem modré a červené. Ostatní šlechtici nechtěli být pozadu a snažili se Viktorii a Alberta napodobit. Začali tak vytvářet vlastní panské tvídy, a vymysleli tak tradici, která přetrvává dodnes, a je neodmyslitelně spjata s viktoriánskou dobou.
Ve 20. století pak vznikla propracovanější varianta tvídu, která byla lehčí, a tak se tato tkanina stala i více populární u nejrůznějších návrhářů. Za jedním z nejkóničtějším tvídovým oděvů stojí například francouzská návrhářka Coco Chanel, která představila elegantní couture sako a šaty z tvídu, které dodnes patří k tomuto módnímu domu.
V minulosti jsme mohli již několikrát spatřit zprávy o návratu tvídu, ale ve skutečnosti nikdy nezmizel, ba naopak se ještě lépe etabloval do společnosti. Mezi tímto faktem stojí nejen jeho šetrnost k životnímu prostředí, jelikož se jedná o přírodní materiál, ale také je udržitelný a kvalitní tvídové sako vydrží i desítky let. Toho si všimly samozřejmě i jiné oděvní řetězce, a tak můžeme najít tvídové kostýmy či saka i v běžných obchodech s módou. Nutné je ovšem počítat s tím, že se nejedná o pravý tvíd a materiál je povětšinou složen ze směsice bavlny, akrylu a polyesteru.
Pozitivum je ovšem v tom, že vznikla celá řada nových modelů a kombinací. Tvídový kostýmek či šaty vám tak zaručí elegantní vzhled a podtrhnou vaši ženskost, a pokud budete chtít pouze oživit fádní outfit, a pozvednout ho na vyšší úroveň, sáhnout můžete po klasickém tvídovém saku.