Když nefandíte fotbalu, ale váš šatník ano

Nové tenisky Avanti, které navrhla Rihanna pro Pumu, jdou do prodeje už zítra.
Text: Martin Váša 14. září 2023

Přistupovat k módě jako formě sebevyjádření je fajn, ale už jste se někdy oblékali, jako byste vytvářeli kostým? Nic víc osvěžujícího, než popustit uzdu fantazii a – jak praví anglický idiom – ujít míli v botách někoho jiného.

Pokud nefandíte fotbalu, ale máte slabost pro módu, nejnovější spolupráce Rihanny s Pumou přímo vybízí k tomu, abyste to zkusili doslova. Zpěvačka totiž coby kreativní ředitelka linie Fenty x Puma představila další podobu modelu Avanti, který snoubí legendární kopačku King s podrážkou neméně slavné běžecké boty Easy Rider.  

Připravení na krátkou lekci dějepisu? Kopačky King uvedla na trh Puma už v roce 1968. Nosily je ikony jako Eusébio, Pelé nebo Maradona. O deset let později představila běžeckou obuv Miele, z níž později vzešel model Easy Rider. Přeskočte dvacet let a sportovní značka navazuje spolupráci s designérkou Jil Sander. Ta tyto dva modely vůbec poprvé pojí v jeden a vzniká bota Jil Sander King, co se později stane inspirací pro design modelu Avanty, uvedený roku 2001. Právě ten si zpěvačka vyhlédla při pátrání v archivu Pumy a vtiskla mu svůj stylový rukopis.

Rihanna, která se minulý měsíc stala dvojnásobnou maminkou, přitom kladla důraz na to, aby mohla botu nosit celá rodina. Unisexový model je proto navržený jak ve velikostech pro dospělé, tak i pro děti.  

Nic než další důkaz, že fotbal upevňuje své postavení v módě: Dresy jste mohli zahlédnout v podzimní kolekci Balenciaga už před dvěma lety, aktuálněji pak na Belle Hadid, Julii Fox nebo Kim Kardashian. Kim Jones pod značkou Dior spolupracuje s týmem Paris Saint-Germain, Stella McCartney zase obléká ženský tým Arsenalu.  

Láká vás fotbalová estetika také, ale neznáte jediný klub jménem, natož abyste mu fandili? Občas – a tohle je ten případ ­– stačí kopat jen za módu. V Česku novinku z linie Fenty x Puma seženete od zítřejší čtvrté odpolední ve Footshopu. Druhý drop bude následovat na podzim.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné