Resort 2024. This is your final call!

A cesta kolem (módního) světa může začít. Náš letový plán naleznete přímo zde…
Václav Zieba 27. července 2023

Foto: Getty Images, archiv značek

Vítáme vás na palubě letu, který vás vezme kolem módního světa. Připravte se na zastávky u největších značek současnosti, mezi kterými nechybí Dior, Victorie Backham, Balenciaga, Louis Vuitton, Chanel, Gucci, Stella McCartney a samozřejmě Balmain. Náš letový plán naleznete v textu níže… Dobře se bavte!

Nicolasi, jsem stále ještě ve snu?  

Přehlídka Louis Vuitton v terasovitých zahradách soukromého ostrůvku Isola Bella na jezeru Maggiore v Itálii byl jako útěk z reality do říše snů (ze kterého jsme se nechtěli probudit). Modelky vycházely z vody jako rusalky z jezera a proměňovaly se v něco jiného… Tato myšlenka přinesla kolekci dlouhých šatů v pastelových odstínech, jež jsou pro módního návrháře Nicolase Ghesquièra, který se na mole obvykle vyhýbá večerním róbám, skutečnou novinkou. Spojení hedvábí, organzy a krajky v kombinaci s nadýchanými rukávy a „kyvadlovými” lemy v pozadí italských Alp bylo jednoduše kouzelné. A vůbec, stále ještě patříte do týmu „tichý luxus”, když můžete mít kabáty pošité perličkami ve tvaru vodních kapek a saka s motivy květin a jednorožců?

Méně (je podle Balenciagy) více  

Video a lookbook namísto přehlídky? A proč vlastně ne. Časosběrný záběr zachycuje lidi, kteří rušně vcházejí a vycházejí z domu Balenciaga na adrese Palace Vendôme 10 anebo jen prochází kolem. Ať už jsou to teenageři v džínách, kurýr na motocyklu, pejskař s kávou či skateboardista - tak nějak by vypadal celý svět oblečený do Balenciagy, alespoň podle kreativního ředitele domu Demny Gvasalii. A také značek jako Givenchy či Chloé.

California dreamin v režii Chanel  

Už je to nějakých šestnáct let a pár dní k tomu, co „Chanel jet” přiletěl do Kalifornie a uskutečnil přehlídku na letišti v Santa Monice. Velká (módní) událost tenkrát! Přehlídka v Los Angeles se tehdy zrealizovala hned z několika důvodů, a jedním z nich byla oslava vůbec první cesty Gabrielle Chanel do Kalifornie, která se odehrála téměř před 100 lety. Tak trochu sportovní atmosféra kolekce s tenisovými botami na klínku, běžeckými kraťasy a plaveckými topy a hodně flitry byla pro tradiční Chanel něčím novým. A inspirace? „Chodník na pláži Venice Beach, hřiště pro bruslaře, vzpěrače, plážové krásky a všechny ty úchvatné západy slunce,” dodala Virginie Viard, kreativní ředitelka domu Chanel.

Next stop - Korea podle Gucci, anebo naopak?  

Soul je v posledních letech tak trochu miláčkem módního světa. A není divu. Korejská metropole patří mezi aktuální trendsettery nejen v módním průmyslu. Jelikož se jednalo o poslední přehlídku před nástupem nového kreativního ředitele Sabata De Sarna, kolekce měla lehký nádech „vzpomínkového” moodboardu. Tento retrospektivní mix dobře zachytil vzhled a atmosféru ulic města - dlouhé, volné siluety. Kalhoty spuštěné na bocích či maxi sukně padákového střihu s množstvím šňůr efektivně definovaly styl mládeže ze Soulu. Tyto jemné odkazy na místní street styl byly rozhodně chytrým krokem ze strany značky Gucci. Namísto zařazování korejského stylu do globálních stereotypů je smysluplnější vnímat ho jako módně uvědomělé město jako každé jiné.

Být basic není vůbec na škodu  

A ekologicky odpovědní! Resort kolekce „Lady- Garden” od Stelly McCartney vytvořená z 90 % z ekologicky odpovědných materiálů je novým miláčkem generace Z. Odkazuje na způsob oblékání zaměřený výhradně na ženy, které si nárokuji své šatníky pro sebe. A tak je to i správně. Pohodlí, sexy vzhled a dávka #womanpower… „Jde o to mít kolem sebe skupinu lidí, kteří vám dovolí být sami sebou. Je v tom něco, co vás podporuje a přináší to nejlepší z vás. Pohodlí a spokojenost," dodává Stella McCartney. Topy, džíny, barvy... Budete to milovat!

Dior a jedna (deštivá) noc v Mexiku  

Na globálním kolotoči přehlídek Resort 2024 je další zastávkou Mexico City, které návrhářka Maria Grazia Chiuri obdivuje po mnoho let. Přesunutí resortní kolekce z Paříže znamenalo, že Chiuri dává prostor ostatním umělcům za motivem zdůraznění krásy řemeslné práce mimo francouzskou metropoli. “Podporovat místní komunity, ve kterých je řemeslo nedílnou součástí každodenního života cítím jako nutnost,” dodala. A udělala dobře. Vzdušné košile, volně zasunuty do plisovaných sukní, které se míhají po podlaze či klasické sako ala “Dior look” s přiznaným pasem v sametu se zlatými výšivkami v kombinaci se stříbrnými šperky bychom chtěli mít ve skříni i my.

Módní rodeo podle Olivera  

Víte v čem spočívá americký sen? V definici každého z nás. “Pro mě je americký sen, být svobodný a sám sebou” řekl Oliver Rousteing, který už více jak dvanáct let působí na pozici kreativního ředitele domu Balmain. Pro svoji nejnovější resort kolekci se návrhář inspiroval americkým státem Texas. A co že si přidat na váš wish list? Klobouky inspirované 50. a 70. léty, sexy kovbojské kozačky, vyšívaná saka s ozdobným lemováním v odstínech světle modré a mentolové. Ty s potiskem jsou taky cool. Yeehaaw!

Kapitola “feeling good”  

Minimalistické kousky (chcete-li tichý luxus), které osloví i tu nejnáročnější klientelu se zdá býti stále náročnějším. Návrhářka Victoria Beckham se ale ukazuje jako někdo, kdo má tajný recept na tuto výzvu a jak sama říká "celá kolekce působí na první pohled velmi jednoduše, jde ale o promyšlenost, precizní provedení a velmi jemné detaily.” A je to pravda. Někde na cestě během dlouholeté tvorby se Victoriny kolekce rozvinuly do uvolněného proudu a rovnováhu mezi užitečností a sofistikovaností. Její sebejisté kombinace pánského střihu a převážně po kotníky sahajících volných šatů získaly kritické uznání od doby, kdy začala představovat své první kolekce v Paříži. Kolekce resort, plná rafinovaných detailů a asymetrických střihů je toho důkazem.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné