Věkový rozdíl ve vztahu - tabu, nebo ne?

Bellu a Edwarda dělilo přinejmenším sto let a jejich vztah přežil. Co když ale randíte jen se smrtelníky?
Text: Tereza Čaladi 30. prosince 2022

Foto: Twilight (2008, Summit Entertainment)

To, co je považované za „normální“ nastavuje v mnoha případech společnost, proto se i věková norma ve vztazích postupně měnila. V minulosti bylo běžné, že si nedospělá princezna brala staršího šlechtice. Jen se podívejte na Annu Svídnickou, ta se vdávala již ve 14 letech za Karla IV., který byl o 23 let starší. Jakmile ale odpadly tituly a domluvená manželství, lidé si mohli vybrat, komu věnují své srdce a věkový rozdíl se začal snižovat, až se téměř vyrovnal. Jak ale ukazují výzkumy, není tomu tak vždycky.

Dle amerického průzkumu má poměrně dost párů mezi sebou age gap. U heterosexuálních párů jde většinou o 2 roky. V západních zemích má mezi sebou více jak 10 let 8 % párů složených z muže a ženy, 25 % z muže a muže a nakonec 15 % z ženy a ženy. Pro některé páry je age gap ale i daleko větší – konkrétně 1 % heterosexuálních párů má mezi sebou věkový rozdíl 28 let a více.

Starší muž, mladší žena?

Otázkou může být, proč jsou to mnohdy právě muži, kdo bývá ve vztahu starší. Ačkoliv můžeme být nadšení z toho, jak je dnešní svět progresivní a míří k genderové rovnováze, některé ženy jednoduše upřednostňují „starou školu“. Kterou obvykle mají v malíku starší muži. 

Naopak muže na mladších ženách může lákat jejich mladistvý vzhled (logicky). Ale také například to, že k nim, jako k někomu staršímu, vzhlíží. Roli hraje samozřejmě i plodnost žen. Nebo je to zkrátka láska a nic z výše zmíněného není podstatné. Protože určitý věk ještě neznamená, že někdo rád dodržuje etiketu.

Jak je to s tím tabu?

Přestože společnost v posledních letech začíná být vůči vztahům různého typu velice tolerantní, téma age gapu se vždycky setká s nějakou nevolí. Pokud ale víte, že vám vztah s výrazně starším, nebo naopak mladším, partnerem vyhovuje, pak nemá smysl se jej vzdávat. A když budete ze souzení ostatních nervózní, vzpomeňte si na miláčka Leonarda DiCapria, který chodí zásadně s ženami do 25 let.

A pokud se chcete inspirovat fungujícím párem s věkovým rozdílem, doporučujeme vám influencerku Valerii Lipovetsky. Je jí 31, má 3 krásné děti a o 18 let staršího muže, s nímž je šťastná od svých 19 let. 

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné