Přitažlivost podle pravítka

Dá se krása změřit? A jak nás v zájmu zachování druhu dokáže ošálit náš vlastní mozek?
Text: Silva Haupt Kozoňová 3. prosince 2022

Foto: Getty Images

Podle provedené americké studie A Behavioral Study of Face Symmetry and Trustworthiness (Lauren Dupuis, 2019) se krása dá změřit. Jednoduše. Pravítkem! Z bádání Lauren Dupuis vyplynulo, že míra, jakou někomu připadáte hezcí, závisí hlavně na symetrii vaší tváře: na vzdálenosti očí od sebe, na velikosti nosu a rtů… Pokud jste vyhráli v této genetické a symetrické loterii, gratuluji. Mě osobně krásní lidé nikdy nepřitahovali. Zdravím tímto všechny své bývalé! Řada z nich patřila spíš do škatulky „ugly beauty“ – do souměrné tváře měli daleko, zato ale mnohem blíž k zajímavému charakteru a sexy hlasu.

Další proměnná? Chemie! V Medical News Today jsem se dočetla, že oxytocin aka hormon lásky umí postupem randění ošálit náš zrak. Ženám se vyplavuje hlavně po sexu, což se hodí mít na paměti, zvlášť pokud se zničehonic zamilujete. (It´s not you, it´s hormones, baby!) Jednou jsem právě kvůli mámení hormonů musela ukončit (jinak velice prosperující) nezávazný vztah. S dotyčným týpkem jsme se k sobě vůbec nehodili: On chtěl vážnou známost a pracoval pro Člověka v tísni, zatímco já… se po rozchodu sama cítila v tísni a nic seriózního jsem nehledala. Jenže moje tělo začalo celou situaci vyhodnocovat beze mě a po svém!

Pamatuju si, jak jsem se po jedné vzrušující noci ráno dívala na jeho tvář a najednou se mi zdála symetričtější, krásnější. A protože jsem ve věcech lásky už nebyla žádná začátečnice, trklo mě, že si se mnou, v zájmu zachování lidské rasy, nepěkně zahrává můj vlastní mozek. Dopila jsem ranní kafe, popadla své věci a vypařila se. Naše tělo se někdy touží hlavně rozmnožovat a používá za tím­hle účelem různé „podpásovky“. Krása tedy (díky bohu!) není ani objektivní veličina – a někdy dokonce vzniká chemickou reakcí. Zapůsobí zkrátka drogy, které si naše tělo samo vyrobí…

Vědci také dokázali, že v dlouhodobých vztazích ze­vnějšek svého partnera po určitém čase ani nevnímáme. Možná se vám to už stalo: Ačkoli jste si na prvním rande pomyslela, že to na opakování nevidíte, najednou bum! A s dotyčným slavíte druhé výročí. Spousta párů vám dokonce na plná ústa potvrdí, že je protějšek ze začátku vůbec nepřitahoval, a přesto si teď pochvalují, že mají jeden druhého. Zamilovali se do smíchu, do chlupatých rukou, do způsobu nahlížení na svět nebo do nejlepšího párového orgasmu ever.

Vědomí, že důvodů pro „krásný“ vztah existuje mnoho, mě drží nad vodou, kdykoliv na Tinderu swipuju doprava a týpek nevypadá prvoplánově sexy. Tehdy si řeknu: „Hm, možná je to i výhoda!“ Dokonalý vzhled nepotřebuju, stačí, když si budeme mít o čem hodiny povídat a když bude dotyčný vysílat dostatek feromonů. Můj mozek mu pak přičaruje symetrické rysy sám… A možná tentokrát zůstanu i na snídani!

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné