Pleť v pořádku, ale co vaše vztahová beauty routine?

3 rady, díky kterým budou hezčí a zdravější i vaše vztahy.
Text: Silva Haupt Kozoňová 5. května 2023

Foto: Unsplash (Milan Popovic)/Jan Houška

Vždy, když jsem single, připadám si jako největší vztahový expert. Minulost vyřešena, třetí oko otevřeno, nic a nikdo mě nerozhodí. Vesmír (nebo někdo se zvláštním smyslem pro humor) se na to z výšky dívá a říká si: „No, to uvidíme.“ Většinou se mi pak do cesty přimotá test v lidské podobě a už to jede. „Žij a nechej žít attitude“ je nenávratně pryč, zosobnění mental wellbeingu se v sekundě vytratí a kámošky opět nastupují na pozici neplaceného terapeuta.

Pojďme si tedy společně zapamatovat tuhle chvíli! Chvíli, kdy se můj střízlivý pohled na svět a poučení z vlastních chyb rovná vědomostem Esther Perel. (Pokud tuhle největší vztahovou expertku neznáte, mrkněte na její podcasty, YouTube videa nebo si kupte knížku Mating in Captivity.) Ať se mám v budoucnu k čemu vracet. Není totiž větší ironie než se pak dozvídat moudra z vlastních článků.

Při skleničce vína jsme s partou holek rozjímaly nad tím, jakých chyb bychom se ve vztazích už nikdy nedopustily. Trocha promile v krvi a pátrání v minulosti nás přivedlo ke třem radám, díky kterým budou hezčí a zdravější i vaše vztahy.

Co tě ve skutečnosti trápí?

Jděte k jádru věci. Já a můj ex jsme si v našem vztahu zvykli pokládat otázku: „A co tě ve skutečnosti trápí?“ Tato věta byla největší game changer. Zjistíte pak, že nežárlíte na jeho sportovně založenou kámošku z cross fitu, ale chcete s ním trávit víc společného času. Easy.

Pravidlo 90 minut

Podle jiného experta na mezilidské vztahy, Jordana Petersona, potřebuje každý pár alespoň 90 minut týdně společně stráveného času, aby mohl mít dlouhodobě udržitelný vztah. Do těch 90 minut se nepočítá sledování seriálu na Netflixu, je to váš čas, který věnujete rozhovoru o tom, co se právě děje ve vašich životech. „Já a můj ex jsme začali dělat takové weekly checks. Náš vztah to sice nezachránilo, ale rozhodně jsme po dobu společného fungování byli ve větší harmonii. Weekly checks dělám i s novým partnerem, i když jeho odpověď je vždycky stejná: ‚Prosím tě, přestaň s weekly checks a pojď se přitulit,‘“ svěřila nám svoje pravidlo vztahové rutiny kámoška.

No white lies

Poslední pravidlo jsem se naučila od jednoho ze svých bývalých: Better be honest than polite. A podle mých zkušeností byste ho měli zavést hned na začátku. Mužům se z nějakého důvodu zdá, že je lepší „malinko zklamat“ než říct celou pravdu a mít oheň na střeše. Jenomže on se malý plamínek hasí lépe, než když hoří celý pokoj. Better be honest than polite vyžaduje větší odhodlání. Muži obecně lžou hůř než my ženy, a proto jim na to většinou i přijdeme. No white lies, tedy žádné milosrdné lži, jsou rozhodně pravidlem, které budou těžko dodržovat hlavně osoby typu people pleasers. Ale vašemu vztahu dá to nejpodstatnější, a to důvěru.

SILVIA HAUPT KOZOŇOVÁ

@silviavdhaupt

Autorka pikantních sloupků miluje Ben & Jerry’s zmrzlinu, s fascinací nesnáší Emily in Paris a věří, že vztahová dramata patří jenom do filmu.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné