Nevěra a otevřený vztah. Jde to vůbec dohromady?

Není vztah jako vztah, ale podvádění je nevěrou pokaždé.
Text: Tereza Zajíčková 19. ledna 2023

Foto: Unsplash (Jonathan Borba)

Novináři po celém světě mají žně, záletnická povaha řady celebrit se v posledních měsících pěkně vybarvila. Zatímco někdo je z nevěry nařčen jen na sociálních sítích, jiný se s tím nemaže a s druhou partnerkou si rovnou pořídí dítě. Je ale vůbec nutné se v dnešní sexuálně osvícené době snižovat k něčemu takovému, jako je podvádění?

Představte si vztah, ve kterém můžete svobodně snít o jiných sexuálních partnerech. A nejen snít, rovnou ho i praktikovat! Kde by byli třeba takoví Brad s Jennifer, Seal a Heidi nebo Ashton s Demi, kdyby vyznávali nemonogamii? To se sice už nedozvíme, jisté ale je, že by na světě bylo o pár zlomených srdcí míň. Nebo ne?

Vztahy jsou komplikované (i ty otevřené!)

Otevřený vztah není zárukou absolutní svobody, ostatně jako každý „vztah“ má své hranice. Beztrestně jako motýl přelétat z jednoho květu na druhý není tak úplně možné. 

Nemonogamní vztah sice může být volnější, co se počtu sexuálních partnerů týče, záleží ale na vzájemné domluvě. Když si na začátku slíbíte, že můžete sice spát, ale ne randit s jinými lidmi, nebylo by fér rozjíždět víc milostných románků najednou. Jenže jak už to tak bývá, sexem se to může pěkně zkomplikovat. Zvlášť, když máte tu zpropadenou romantickou povahu. Ano, zamilovat se do někoho i po jediné noci je normální. Pokud ale udržujete už jeden romantický vztah (ať je otevřený jak chce), může se vaše láska k dalšímu člověku zdát jako podvádění.

Otevřený vztah není pro každého

Někomu to vyhovuje, někomu zase ne. To neplatí jen pro sexuální polohy (i když experimentovat je fajn), ale také milostný život. Přestože se možnost otevřeného vztahu dostává do popředí, rozhodně není normou. Za tu stále platí stará dobrá monogamie. Pokud se rozhodnete jít „proti proudu“, připravte se na setkání s nepochopením.

Většina lidí má strach z toho, čemu nerozumí, nebo se zkrátka bojí zkoušet nové věci. Co ale dělat, když se nedokážete se současným partnerem dohodnout, nakolik volný váš vztah bude? Těžká volba, pro své vlastní dobro ale musíte tuhle otázku rozlousknout.

Nevěra jako řešení

Pro mnoho lidí je podvádění jakýmsi klíčem k řešení problémů či způsobem, jak jim utéct. Právě touha po jiném člověku může být signálem, že ve vašem aktuálním vztahu není něco v pořádku. Nevěra vám sice otevře oči, samozřejmě ale existují lepší řešení, jak ukončit nefunkční vztah.

Je nevěra součástí naší osobnosti?

Může se zdát, že se někteří lidé se sklonem k nevěře už narodili. Nemůžou si zkrátka pomoct. A to ani v případě, kdy je nesvazuje tradiční partnerský život a jejich sexuální vztah je otevřený jako kniha. Neříkám, že je podvádění správné, jedno je ale důležité podotknout. Sklony k nevěře z vás automaticky nedělají špatného člověka. A kdo ví, třeba vědci konečně prokážou spojitost s geny, takže se nějakými výčitkami svědomí nebudeme v budoucnu muset vůbec trápit.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné