Kdy se s novým partnerem začít bavit o svých bývalých láskách?

A vy už máte tuhle konverzaci za sebou?
Text: Tereza Čaladi 17. prosince 2022

Foto: Hart of Dixie (2011, The CW)

Možná vám to může připadat zvláštní. Mluvení o ex, když se začínáte vídat s někým novým, je přeci jednou z nejproslulejších red flag, co existuje. Ale nemusí to tak nutně být. Extrémně totiž záleží na tom, v jakém duchu se o nich bavíte. Protože, přiznejme si, většina z nás má za sebou pár více méně zdrařilých románků a je nesmysl předstírat, že neexistovaly. Se vztahy člověk roste, učí se jimi, objevuje sám sebe... Jednoduše každý, s kým jste chodili, vás nějakým způsobem posunul. Pro vašeho nového partnera může být zajímavé zjistit, jak jste se stali tím, kým jste. Včetěn toho, jaké šťastné chvilky, ale i překážky se na vaší cestě objevily. 

Vyčerpávající debaty o bývalých mohou být zpočátku ve vašem vztahu zvláštní. Někdy je to ale zkrátka nezbytné. Vy naštěstí máte nás. A my pro vás připravili, jak tyhle dva extrémy rozlišit.

Kdy jsou důležité debaty k užitku

Dříve nebo později minulost vyplave na povrch a je rozhodně lepší, aby váš nynější partner slyšel o tom, jak jste to měli s bývalým od vás než od kohokoliv jiného. Je to dobré zejména kvůli vybudování důvěry. Potom si s protějškem nic netajíte, což je základ pro otevřenou komunikaci. A ta je ve vztahu důležitá, pokud chcete, aby fungoval. A jaké situace jsou pro vaši konverzaci ideální?

 • Když se s vaším bývalým stále bavíte
  Možná se se svým bývalým přátelíte. Nebo jste bývalí spolužáci a čas od času se vídáte na srazech. Jednoduše pokud je nějakým způsobem stále zapojený do vašeho života, měl by to váš současný partner vědět. Bude rád, že je informovaný. A zároveň tím předejdete trapné situaci, kdybyste se potkali. Jestli na setkání skutečně dojde, radíme vyhnout se inside jokes, přezdívkám a komentářům jako, „to bys tam musel být.“ Pokud to zvládnete, je dost velká šance, že to může fungovat.
 • Když dojde na sexuální zkušenosti
  Neříkáme, že hned potom po sexu se svým současným partnerem máte vytáhnout, co váš bývalý dělal jinak a líp. Ale (ve správnou chvíli) je fajn říct si, co už máte po sexuální stránce za sebou, s čím máte špatné zkušenosti, co byste rádi znovu vyzkoušeli a podobně.
 • Když vám něco extrémně vadilo
  Nikdo není dokonalý, ale ve vašem minulém vztahu mohly být věci, které vás vyloženě vytáčely. Třeba že vás váš bývalý nebral s sebou, když chodil do baru, že odmítal prát prádlo, nebo že vám na výročí nekupoval kytku. Ať to bylo cokoliv, je fajn to vašemu současnému partnerovi říct, aby věděl, co nedělat.
 • Když vám zlomil srdce
  Je dobré, aby váš protějšek věděl, co se mezi vámi a vaším posledním partnerem stalo. Jestli vás podvedl, je jasné, že na to teď budete hákliví. Jestli byl přehnaně žárlivý a stalkoval vás, může vám teď vadit, když se vás váš partner jen zeptá, kde jste. A jestli jste poslednímu příteli dali své srdce na dlani a on ho rozbil, můžete mít teď problém se někomu otevřít. A váš nový partner si zaslouží vědět, proč jste takoví, jací jste. Ne každá minulost může zůstat v minulosti.
„Když přijde na vašeho ex, je lepší je drby nevytahovat“

Kdy je řešení vašich ex red flag

A teď se podívejme na druhou stranu. Mluvení o ex partnerech totiž není vždy tak úplně v pořádku. Buďte otevření, protože to může znamenat, že jste svůj bývalý vztah ještě nepřekonali. A to konkrétně v následujících případech.

 • Nostalgie
  Je v pohodě, když zmíníte, že to byly fajn roky vašeho života, ale ne když pořád žijete v minulosti a říkáte, co skvělého váš ex dělal. Vám by také nebylo příjemné, kdyby váš přítel měl svou ex zidealizovanou a mluvil o ní stylem, „v tomhle byla skvělá“, „tohle mi chybí“ nebo vytahoval aktivity, které absolvovali společně. Jakože dobrý, ale vy nejste ona a nenecháte se přece zmrzačit na bungee jumpingu jen proto, že na něj chodil se svou bývalkou. Možná to nemyslíte špatně, ale buďte empatičtí… mohlo být skvělé, že váš bývalý naplánoval na každý víkend nějaký výlet, ale to váš současný partner vědět nemusí. Že se chcete někam podívat, se mu dá říct i jinak.
 • Porovnávání
  Pamatujte, že tohle je nový vztah. Proto se nehodí bývalého se současným srovnávat. A už vůbec ne jim to říkat. I když je lepší, nemusí mu to být pořád připomínáno. Věřte nám, ne vždy ho to potěší.
 • Pomlouvání
  Klepy nikdy nejsou dobré znamení. Můžete si v nich libovat, ale když přijde na vašeho ex, je lepší je nevytahovat. Váš partner nepotřebuje vědět všechny detaily o životě bývalého, kterého vlastně ani nezná. Ani, co všechno dělal špatně. Nejen, že je to nepříjemné, ale navíc hrozí,že ten, kdo drbe, má stejný vzorec chování i v případě dalších rozchodů.
 • Svádění viny na toho druhého
  Jasně, někdy to ve vztahu zvládne pokazit jen jeden z partnerů. Ale častěji se na rozchodu podílejí do jisté míry oba. Pokud někoho pouze kritizujete a myslíte si, že vy jste nikdy nepochybili, může zrovna tohle být red flag.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné