Fexting: Jsou hádky po telefonu zhoubou nebo přínosem?

Hádky můžete řešit i po telefonu. Jen si dejte pozor na to, jak.
Text: Tereza Zajíčková 11. srpna 2023

Foto: Getty Images/Jan Houška

Ve světě, kde 62 % populace komunikuje se svými protějšky online, není divu, že se v digitální sféře odehrávají i hádky. Nemusí jít jen o rozepře s partnerem, ale i kamarády nebo rodiči. Prostě kýmkoli, kdo vám zrovna leze na nervy… a kdo, samozřejmě, vlastní mobilní telefon. Stejně jako je v mnoha případech fexting – neboli „fighting over text“ – prospěšný, může být i zkázou vašich vztahů.

Když se emoce rozproudí, jen těžko se drží na uzdě. A to platí i v případě fextingu. Zkrátka a dobře: po telefonu se většinou všechno řeší snáz. Flirt, láska i hádky. Přes textovky nemáte takové zábrany jako naživo, a tak leckdy „vyřknete“ něco, co byste jindy z pusy nevypustili. Zatímco v případě sextingu to není na škodu, při konfliktu vám to moc nepomůže.

I textovky mohou ranit

Při psaní smsek je obrovský prostor pro vznik nedorozumění. Stačí špatný smajlík, moc strohá odpověď nebo i to, že se rozhodnete neodpovědět na položenou otázku. Do komunikace se také nezapojují sociální signály – jako je tón hlasu, výraz tváře, oční kontakt nebo gestikulace – takže je mnohem těžší pochopit, co si druhá osoba myslí.  

Další obrovskou nevýhodou fextingu je, že osobně svůj protějšek nevidíte. Nevíte, že ho vaše slova rozplakala, takže nemůžete nabídnout útěchu nebo změnit svůj přístup. Nebo se zbytečně vztekáte, že jsou jeho odpovědi strohé nebo opožděné, jelikož netušíte, že se mu na plotně zrovna připaluje boloňská omáčka a telefon zrovna leží na gauči.      

Počkat! Kde jsou ty výhody?

V afektu se často stává, že se vám myšlenky pomotají a vy na konci hádky už vlastně ani nevíte, čí jste. Anebo trpíte tou otravnou vlastností, že při každém sporu vybuchnete a házíte věcmi nebo propuknete v usedavý pláč (což je asi to nejhorší). Díky fextingu máte možnost si relativně v klidu promyslet, jaký je váš názor na věc a co skutečně chcete říct. Bez toho aniž by partner, kamarád nebo rodič viděl vaše slzy, červené uši nebo nudli u nosu.

Každá hádka má mít pravidla

Ať se rozhodnete argumentovat z očí do očí, nebo prostřednictvím textovek, je důležité nastavit si určitá pravidla. Nejen s druhou osobou, ale hlavně sám se sebou. Jedině vy totiž víte (nebo aspoň tušíte), co už je ve vašem vztahu přes čáru a které obraty je lepší vůbec nevytahovat.  

Každý vztah je o kompromisech. Pokud chcete, aby ten váš fungoval, snažte se (i když zrovna soptíte vzteky), jednat konstruktivně. Přinášíme vám 5 tipů, které vám pomohou hádku po telefonu zvládnout:  

  1. Komunikujte upřímně! Když se vám zrovna nehodí konflikt řešit (nebo ho chcete probrat osobně), napište to narovinu a dohodněte se na způsobu, jak a kdy si promluvíte.
  2. Pečlivě čtěte partnerovy zprávy a važte každé slovo, které napíšete. Můžete si zkusit své textovky přečíst nahlas, abyste zjistili, jak by mohly vyznít.
  3. Snažte se klást otázky a porozumět názorům svého protějšku.
  4. Buďte v klidu! Vyhněte se kritizování, pohrdání, ustupování a obranářství (prostě všeho, čeho byste posléze mohli litovat).
  5. Nepočítejte s tím, že fextingem hádka končí. Při většině konfliktů je nakonec promluvit si z očí do očí.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné