Efekt kreslicí tabulky: Seriálové postavy, které dostaly košem pro nic za nic

Nejzamotanější chvíle v seriálech beztak čerpají ze života... Možná jste i vy dostali podobné kopačky jako Carrie nebo třeba Jess z Gilmorek.
Text: Kayla Kibbe a Martin Váša 12. března 2023

Foto: MICHELA RAVASIO / STOCKSY, KHADIA HORTON (Archiv HMI)

Zastavte mě, pokud vám to bude znít povědomě. Jste v páru a vše jde hladce jako po másle (jakože fakt), když vtom váš přítel obdrží nějakou špatnou zprávu. Možná ho v práci nepovýšili, jak čekal; možná zemřel jeho pes z dětství. Ať už je to cokoliv, nemá to nic společného s vámi ani vaším vztahem. A přesto – ještě předtím, než vůbec stihnete říct „Hele, přijdeš mi divnej, děje se něco?“ – jste single.

Zdá se, moji přátelé, že jste se stali obětí něčeho, čemu ráda říkám efekt kreslicí tabulky. Určitě si ji vybavíte, takovou tu magnetickou hračku, na níž jste jako malí mohli psát a kreslit, ale nešlo udělat krok zpátky, takže pokud se vám něco nepovedlo, museli jste s ní zatřást a tím úplně všechno smazat. 

Podle toho, co vím (a že jsem se toho za pět let coby autorka píšící o sexu a vztazích a za jednou tak dlouho dobu, co sex i vztahy mám, dozvěděla dost), tohle u cis heterosexuálních mužů v obtížných situacích není ojedinělé. Zkrátka ve snaze napravit jednu malou chybu zatřesou celým svým životem, váš vztah nevyjímaje.

Ale proč?  

Pokud vám výraz efekt kreslicí tabulky není povědomý, je to tím, že jsem ho právě vymyslela. Rozhodně ale nejsem jediná, kdo se s tímhle fenoménem setkal. Psychoterapeutka Rachel Sussman, zakladatelka newyorské praxe Sussman Counseling, o tomhle vzorci chování dobře ví. Jedná se podle ní obvykle o pokus udržet si v chaosu nad věcmi aspoň nějakou kontrolu.

Tím, že váš partner takhle vyhodí celý svůj život do povětří, tedy že se zbavuje věcí i lidí, v podstatě využívá možnosti ovlivnit to jediné, co reálně ovlivnit může. Pravděpodobně to je způsobené tím, že se nikdy nenaučil zdravě pracovat se svými city.

Jo, už to odněkud znáte

Jestli jste tenhle divno obrat o 360 stupňů zažili, a jste z něj dodnes paf, vězte, že v tom nejste sami. Podobná zkušenost se vepsala i do nejednoho seriálu. Namátkou zmiňme alespoň tyhle tři:

Sex ve městě

Carrie dostane kopačky papírkem  

Ve snad nejslavnější scéně, která zachycuje efekt kreslicí tabulky, se s Carrie rozchází nesebejistý spisovatel Jack Berger poté, co je odmítnut nakladatelstvím. Tím hůř, že jí to dá vědět papírkem, na který napíše „promiň, nejde to, nezlob se“.

Gilmorova děvčata  

Jess prostě jen tak opouští Rory  

Abych byla fér, tenhle vztah měl dost problémů. Bod zlomu nicméně nastává, když Jess zjišťuje, že nebude puštěn k maturitě. A co udělá? Prostě se sbalí a odstěhuje na druhou stranu země, aniž by o tom vůbec Rory pověděl.

Úžasná paní Maiselová  

Muž nenávidí práci, a tak opustí ženu  

Joel je nespokojený viceprezident v korporátu a sní o tom, že začne úspěšnou kariéru jako komik… Dokud to na jevišti nepodělá, neobviní z toho svou manželku Midge a neoznámí, že od ní odchází kvůli sekretářce – vše v rámci jednoho večera.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné