Všichni máme v mobilu divný poznámky

Svérázné, vtipné a někdy i hluboce osobní poznámky uložené v telefonech.
Text: Jan Houška 19. září 2023

Foto: Getty Images

V dnešní digitální době sice převládají aplikace jako TikTok a Instagram, ale naše nejupřímnější okamžiky uchovává skromná aplikace, ano jsou to aplikace na poznámky v mobilu. V uplynulém týdnu zaplavili TikTok uživatelé, kteří sdíleli fotografie svých uložených poznámek, od praktických seznamů typu "knihy, které si chci koupit" až po rozmarnější záznamy, jako jsou místa, kde člověk brečel.

Tento trend se neomezuje jen na běžné uživatele. Celebrity jako Amelia Dimoldenberg sdílejí své vlastní poznámky a odhalují vše od oblíbených míst na pizzu až po návrhy neodeslaných textových zpráv.

Poznámky slouží mnohým jako osobní prostor, jakýsi digitální deník. Zaznamenáváme si do nich letmé myšlenky, návrhy zpráv, ukládáme si potenciální popisky na Instagramu a dokonce i jména lidí, které jsme potkali před lety. Pro některé je to místo, kam si zapisují své aspirace, jako například stát se svou "nejlepší verzí" s recepty a postupy péče o pleť, které chtějí dodržovat. I když se to možná nestane (omlouvám se, ale kdo má čas?), jejich samotná existence slouží jako fyzický záznam velkých cílů, které jsme si stanovili.

@corneliafilippa_ the most me-thing about me is that i collect emojies that look aesthetically pleasing in my notes #notesapptour #coolgirls #booktok ♬ Coconut Mall (From "Mario Kart Wii") - Arcade Player

Krása tohoto trendu spočívá v jeho univerzálnosti. Při procházení komentářů k těmto videím na TikToku se nelze ubránit pocitu, že jsme vlastně všichni jenom lidi. Komentáře jako "Nemůžu uvěřit, že jsme všechny stejné" nebo "Miluju být holka, jsme tak stejné" zdůrazňují společnou lidskou zkušenost, a to vše díky aplikaci, kterou často považujeme za samozřejmost.

Poznámky, často přehlížené ve shonu sociálních médií, se ukázaly jako pokladnice osobních postřehů, vzpomínek a tužeb. Je to důkaz toho, že někdy se ty nejhlubší příběhy skrývají na těch nejneočekávanějších místech. Tak co? Co vy máte v poznámkách?

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné