7 rad, jak se stát profíkem v networkingu

Ať už skrze obrazovku nebo hezky postaru v reálném životě. Ukážeme vám jak…
Text: JENNIFER SAVIN 18. září 2023

Foto: Getty Images

Nevíte… kde jsou tu záchody?“ Pokud z rukávu sypete podobné pokusy o zahájení konverzace jako Bridget Jones, nejste v tom sami. Přestože vám ale intuice radí zavřít se doma a na nějaké seznamování se jednoduše vykašlat, seberte odvahu a udělejte přesný opak. Mít kolem sebe síť užitečných kontaktů vás totiž může obohatit jak profesně, tak i po lidské stránce. Připravili jsme pro vás hned sedm praktických rad, díky kterým se z vás stane kariérní konverzační mág. Snadno, rychle a jen s malým vybočením z komfortní zóny.

1. Zapracujte na své online vizitce

Zdá se, že budoucnost networkingu zůstane jakýmsi hybridem událostí „na živo“ a online. Představte si stánky na veletrzích propojené s chaty na Zoomu, jmenovky a cinkání skleniček… Protože trend videohovorů jen tak nezmizí, snažte se vyladit svůj virtuální obraz: Ujistěte se, že za sebou máte důstojné pozadí, jste dobře nasvícení a že mluvíte zřetelně.

2. Zahrajte si na hostitele

„Pokud vás pomyšlení na meeting naplňuje hrůzou, je víc než pravděpodobné, že to z vás ostatní lidé vycítí,“ vysvětluje Mark Simon, zakladatel společnosti The Chemistry Club, která pořádá online networkingové akce (thechemistry.com). „Nebuďte negativní, místo toho předstírejte, že jste hostitel, a snažte se, aby vládla příjemná atmosféra.“ Přece jen vám akce může přinést spoustu výhod, od možného setkání s novým známým z oboru po získání vysněné práce.

Dolaďte svoje sociální sítě, hodně toho o vás totiž prozradí.

3. Postupujte pomalu

Navázat konverzaci s cizím člověkem může být skličující, proto si stanovte dosažitelné cíle. Jste v networkingovém revíru úplní nováčci a nevíte kudy kam? Začněte akcí ve vašem okolí, ideálně takovou, která je zdarma. Připravte si skromný plán, třeba že tam zůstanete hodinku, během níž si pro mluvíte se třemi lidmi. Když překonáte prvotní stydlivost, vaše sebedůvěra postupně poroste! Poohlížejte se po skupinkách, které nedrží příliš při sobě, jednoduše k takové přistupte a zeptejte se: „Ahoj, nebude vadit, když se k vám přidám?“ Pak se představte (pouze křestním jménem) a stručně vysvětlete, co děláte. Třeba: „Ahoj, jsem Tereza a pracuji v oddělení nákupu,“ nebo „Jmenuju se Daniel, zrovna jsem úspěšně ukončil vejšku a rád bych pracoval v marketingu.“

4. Buďte přítomní

Networking se stane mnohem jednodušším, pokud se v danou chvíli budete moct soustředit jen na něj. „Než se setkáte s novými lidmi, shoďte ze sebe stres z uzávěrky nebo ze špatného dne,“ doporučuje Simon. Než se pustíte do akce, nadechněte se a zkoncentrujte. Při mluvení udržujte oční kontakt (ale v klidu, vyvarujte se úporného zírání, ať nepůsobíte přinejmenším zvláštně) a otevřenou řeč těla (nekřižte ruce na prsou, nedívejte se na nohy).

5. Soustřeďte se na ostatní

Když jsme nervózní, máme tendenci mluvit hodně a nahlas. Proti tomu ale existuje účinná obrana – kladení otázek (což je také skvělá taktika, pokud neradi vyprávíte o sobě). „Byl jsi už na nějaké jiné podobné akci?“ je super způsob, jak začít. V podstatě odpalujete tenisové míčky přes síť, dokud se vám jeden z nich nevrátí. Hodně také pomůže, pokud si budete všímat jemných náznaků, co ostatní vysílají: „Říkal jsi, že máte kanceláře v centru? Kde přesně? Moje sestra tam také pracuje, třeba se znáte.“

6. Udělejte si průzkum

Nejenom ostatních, ale i sami sebe. Jak v životě, tak i v online prostředí totiž platí, že první dojem nemůžete udělat dvakrát. A věřte, že nejen potenciální zaměstnavatel, ale i lidé z networkingových akcí si jako první prolustrují vaše sociální sítě. Podívejte se na ně s odstupem, jako by se na ně za měřil někdo, kdo vás osobně nezná (a kdo na tom šíleném mejdanu, z něhož existují kompro mitující fotky, sám nebyl). A buď smažte všechna příliš osobní videa a fotografie, motivační citáty, příspěvky i žádosti, nebo si je nastavte jako soukromé. Zkuste také zadat svoje celé jméno do Googlu a podle výsledků, které najde, pak nastavení soukromí upravte.

7. Berte, ale i dávejte

Jasně, skrze networking nehledáte přátele (ani lásku) na celý život, přesto všem novým i starým kontaktům věnujte dostatek péče. V opačném případě byste o ně totiž mohli přijít. Nezapomínejte ani, že princip networkingu nespočívá v tom sbírat lidi, kteří vaši kariéru v průběhu pár týdnů vystřelí do závratných výšin jako fotbalové kartičky. Jde o vztah, který vyžaduje také vaše zapojení: Poskytněte odbornou radu, pomoc či zvýhodněnou službu, propojujte ostatní, doporučujte…

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné