Je voda s citronem opravdu tak zázračný nápoj?

Voda s citronem se pije už po staletí. Její obliba v posledních letech ale prudce vzrostla a mluví se o ní jako o zázračném nápoji. Co však říká věda?
Text: Jan Houška 11. dubna 2023

Foto: Getty Images

Abychom lépe pochopili účinky vody s citronem, je důležité prozkoumat jednotlivé složky: vodu a citron. Pitná voda je nezbytná pro udržení celkového zdraví. Napomáhá trávení, podporuje vylučování odpadních látek a reguluje tělesnou teplotu. Hydratace může také zlepšit stav pokožky a podpořit hubnutí tím, že snižuje pocit hladu.

Citrony jsou pro změnu plné živin, jako je vitamin C, draslík a antioxidanty. Vitamin C je známý pro své imunitní vlastnosti, zatímco draslík je nezbytný pro zdraví srdce a nervů. Antioxidanty zase snižují riziko chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby a rakovina.

Hodně lidí, především influencerů, tvrdí, že voda s citronem pomáhá při hubnutí. Citrony sice obsahují pektin, rozpustnou vlákninu, která může přispět ke zvýšení pocitu sytosti, ale její množství ve sklenici citronové vody je úplně malé, takže to vlastně nemá žádný vliv. Každopádně samotné pití vody může podpořit hubnutí tím, že snižuje chuť k jídlu a podporuje metabolismus. Citron na tom ale zásluhu mít nebude.

Pití vody s citronem má ale i své nevýhody. Kyselost citronu může narušit zubní sklovinu, což vede ke vzniku zubního kazu a citlivosti zubů. Kromě toho mohou někteří z nás pociťovat pálení žáhy nebo reflux kyselin v důsledku kyseliny citronové obsažené v citronech.

Takže jak to teda je? Voda s citronem sice není zázračný lék jak někteří občas tvrdí, ale má několik zdravotních výhod. Kombinace hydratace a živin obsažených v citronech může zlepšit celkovou pohodu organismu. Je však důležité konzumovat citronovou vodu s mírou a dbát na ochranu zubní skloviny.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné