Šílenství jménem matcha. Proč všichni teď pijí tenhle japonský superdrink?

Jdi z cesty kafe, ve městě je nový šerif. Matcha, zářivě zelený nápoj, si získal svět svými zdravotními účinky a jedinečnou chutí. Proč ale?
Text: Jan Houška 2. dubna 2023

Foto: Getty Images

Celé šílenství kolem matchy začalo u mnichů. Matcha byla totiž po staletí používána buddhistickými mnichy, aby jim pomohla meditovat a udržet si bdělost během dlouhých meditací. V dnešní době ji lidé používají ze stejného důvodu - ke zvýšení soustředění a koncentrace, stejně tak jako kafe.

Matcha se v posledních letech stala běžným nápojem a objevuje se na jídelních lístcích kaváren po celém světě. A to z dobrého důvodu - je plná antioxidantů, podporuje metabolismus a dokonce může pomoci předcházet rakovině.

Nápoj z matchy je navíc very tasty. Na rozdíl od běžného čaje se matcha vyrábí rozemletím celých čajových lístků na prášek, takže konzumujete celé lístky, ne jen spařenou vodu. Tím vzniká bohatá, zemitá chuť, která se dobře kombinuje se sladkými i slanými jídly.

A nesmíme zapomenout přeci na Instagram! Matcha je díky své jasně zelené barvě ideální rekvizitkou pro influencery na sociálních sítích. Od matcha latté po matcha zmrzlinu - o fotogenické matcha věci není na internetu nouze.

Pokud přemýšlíte, že byste si udělali match čaj doma, je důležité upozornit, že ne všechna matcha je stejná. Abyste získali všechny zdraví prospěšné látky, je důležité vybrat si vysoce kvalitní matchu, která je sice o něco dražší, ale věřte - stojí to za to.


Matcha je bohatá na antioxidanty zvané katechiny, zejména na epigalokatechin galát, který má protirakovinné účinky a může pomáhat chránit před srdečními chorobami a mrtvicí. Kromě toho matcha obsahuje sloučeninu zvanou L-theanin, o níž je známo, že podporuje relaxaci, zlepšuje kognitivní výkonnost a snižuje stres.

Matcha možná tak začínala jako nápoj buddhistických mnichů, ale od té doby díky své jedinečné chuti, zdraví prospěšným látkám a atraktivitě na Instagramu ovládla celý svět. Takže až budete příště potřebovat kofeinovou dávku nebo prostě jen budete chtít vyzkoušet něco nového, vyzkoušejte matchu a zjistěte, proč je kolem ní takové šílenství.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné