Hvězdná hubnoucí kúra: Jak pomůže astroložka při shazování kilogramů?

Kalorické tabulky zná každý, nativní horoskop už ne!
Veronika Košťálková 13. října 2022

Getty Images

O „zaručených“ dietách podle hvězd (myšleno těch hollywoodských) už jste nejspíš slyšela kdeco. Jelikož s jojo efektem ve stylu „pět kilo dolů, osm nahoru“ bojuju skoro čtyři roky a nepovedlo se mi zhubnout ani do nejvíc motivačního kusu oblečení, co existuje (= do svatebních šatů!), rozhodla jsem se povolat na pomoc těžší kalibr: nebeská tělesa. (Celebrity to přece dělají, no ne?) Neočekávám sice, že z astrologic­kého diagramu vypadne nějaký zázračný recept, jak zhubnout bez práce a odříkání, ale po konzultaci se třemi výživovými poradci, psychoterapeutkou, endokrinologem i fitness trenérkou už nezbývá než si říct, že pověstný pes bude nejspíš zakopaný někde… mezi nebem a zemí.

Pozor! Astrolog ≠ dietolog 

Objednávám se do astro poradny Martiny Lukáškové (transformotor.cz), která už pětadvacet let poskytuje osobní konzultace a v pražských Radlicích s kolegou Pavlem Turnovským vede Astrologickou školu pro statečné. I přes bohatou hvěz­dopraveckou praxi ji překvapuje, že chci horoskop v rámci odtučňovací kúry. „Během posledních let mě kvůli hubnutí vyhledalo minimum klientů. Nemám dietologické vzdělání, proto na zdravotní otázky neodpovídám. Astrologie je při formování po­stavy pomocníkem, ne prostředkem,“ zdůrazňuje mi před samotným setkáním. A s čím že tedy vlastně umí pomoct tak­zvaný nativní horoskop, který vychází ze stavu oblohy v čase a místě narození? Podle Martiny Lukáškové by zadání bližší astrologii znělo třeba: „Chci se zorien­tovat, kde se v životě nacházím, dostat určitou duševní podporu, zlepšit svůj životní styl a lépe vytěžit vlastní potenciál.“ Podepisuju všemi deseti, do mailu ťukám své údaje a velebím mamku, že se při mém zrození ještě zvládla podívat na nemocniční hodiny, které tehdy, 24. srpna 1989, ukazovaly rovných 13:50.

“Celé to začalo v roce 2018, nemám pravdu?“

Máme pondělí, 9:30 ráno, a Martina Lukášková mě vede do své pracovny přes působivou pavlač a ještě působivější astrologickou učebnu, kde nechybí obří dřevěné „počítadlo“ s hranatými symboly planet místo kuliček. Když pominu astroložčiny černé oční linky a pozoruhodný šperk na krku, působí dost civilně – a namísto ke stolku se zodiakálními výjevy mě usazuje, světe div se, ke svému počítači. Na obrazovce má interaktivní diagram složený z několika soustředných kružnic, fůry symbolů a geometrických stupňů (jak se později dočítám na netu, pro astro nadšence existuje StarFisher, freeware program, který dokáže „vyplivnout“ horoskop na základě vstupních dat). „Co se s vámi dělo v roce 2018?“ zaskočí mě dost konkrétní otázkou, která ale přesně vystihuje hloubku i spád celé konzultace. Připomíná mi povídání s někým, kdo o mně leccos ví a umí trefně vystihnout, jak uvažuju. „Měla jsem těhotenskou depresi, přibrala dvacet kilo a porodila úžasnou dceru?“ odtuším, které události by mohly mít co do činění s tématem postavy. „To by sedělo,“ reaguje astroložka. „A v té době začaly vaše problémy s váhou?“ Po pravdě přiznávám, že ne tak docela… Když se zpětně podívám na fotografie s miminkem v kočárku, kupodivu jsem tehdy byla docela štíhlá – na to, že jsem si žádné kilojouly nepočítala, necvičila a mateřské radosti zásadně probí­rala u piva či dortu. Problém „Omg, zase nepřetáhnu džíny přes stehna!“ přišel až s návratem do hektického pracovního tempa. Pocit, že si zasloužím sežrat ritter sportku na posezení, se znásobil, ale tělo mi najednou přestalo tyhle dennodenní cheaty promíjet. Čím to?

Plná mísa buráků vs. Jupiter v Raku

„Z mého astrologického pohledu máte vnitřně nad sebou velký bič, jak dokonalé by věci měly být. Vím, o čem mluvím – taky jsem Panna,“ líčí mi Martina Lukášková se spikleneckým smíchem. „Vy tady navíc máte Merkur, který symbolizuje, že je vaše mysl schopná detailní analýzy, ale taky se může na nějaké jednotlivosti zaseknout a celou snahu zabalit. Proto byste na hubnutí potřebovala odborníka, který se na váš život podívá celistvě. Tedy ne, že vám dá jenom jídelníček, nebo jenom cvičební plán, ale bude se vás také ptát, jak pokračujete v terapii a z čeho máte nervy,“ radí mi. V duchu i nahlas dávám astroložce za pravdu. Byť mě ta souvislost dřív nenapadla, můj sklon k perfekcionismu opravdu způsobuje, že často skáču z cíle na cíl, protože prostě neumím dělat naplno pět věcí najednou. Zároveň si ale nedokážu říct: „Hubnutí mi nejde, tak se smířím s plnoštíhlou postavou.“ Vysnívat si a piplat věci k dokonalosti je zkrátka má přirozenost. „U vás tady ještě hodně vidím, že reagujete na vnější podnět,“ pokračuje astroložka. „Takže když po vás společnost nebo nějaká životní role něco chce, pro vás to znamená: ‚Teď nehub­nu, teď dělám mámu nebo dceru nebo editorku…‘ Pak na sebe průběžně zapomínáte, což se ale v těle nastřádá.“ Další zajímavá zpráva z hvězd? Dozvídám se, že mám Jupitera v Raku, což v laickém překladu znamená, že když mi něco (třeba miska plná pražených a solených arašídů) po emoční stránce udělá dobře, chci to ještě víc a de facto donekonečna. Hm, to by vysvětlovalo, proč na mě nikdy nefungovalo měření porcí od oka. Pokud jde o kalorické bomby, mám bohužel větší oči než vlk z Karkulky… (Ale nemůže za to moje nenažranost, nýbrž Jupiter v Raku, aha!)

Planety dokážou být prevíti... A nejen co se nabírání kil týče!

Další hvězdný klíč k mé vysněné posta­­vě spatřuje astroložka ve spánku… a pozor: v kontinuálním odpočinku! „Kdybyste byla ohnivé znamení, kompenzoval by spán­ko­­vý deficit výkon, ale vy jako Panna se třemi planetami v Panně máte od neustálého analyzování předimenzovanou mentální složku. Když si vaše mysl v noci neodpočine, nedo­ženete to ničím, ani cukry.“ Hm, uznávám, že před dřímáním často dám přednost Netflixu a že mi hlava jede pořád, dokonce i při běhání, které by ji mělo čistit. Obecně moc neumím vypnout a zastavit se. I na tenhle panenský nešvar má astroložka tip:  doporučuje zapojit vůli a konkrétně v mém případě i milovanou osobu. „Máte Lunu v sedmém domě, což ­znamená, že se na život nevědomky adaptujete skrze druhé lidi, přizpůsobujete se jim. Díky tomu vám partner může pomoct i s posilováním vůle – požádejte ho, aby se vás pra­videlně ptal, jestli jste dost spala, správně jedla a řádně odpočívala. Pokud toho bude schopen, brzy vás začne jeho vyptávání štvát natolik, že se těm požadavkům přirozeně přizpůsobíte,“ prorokuje mi na závěr. Logicky od astroložky neodcházím lehčí o přeby­tečných dvacet kilo, ale můj pocit úlevy z po­chopení souvislostí by tomu odpovídal. Cítím v kostech (a v tukových zásobách), že tentokrát hubnutí určitě klapne. S pomocí manžela, mocné Luny a otravných otázek!

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné