Co zažít v lednu, abyste z něj vytěžili maximum?

Máte na svém seznamu novoročních předsevzetí zažít víc věcí? Máme pro vás pár tipů do začátku...
Text: Kristýna Schafferová 4. ledna 2023

Foto: You People (2022, Netflix)

Začátek roku bývá buď přemotivovaný nebo naprosto lenivý... Ať už váš leden odstartoval jakkoliv, máme pro vás pár tipů, které buď naplní vaše akční očekávání nebo vás vytáhnou z pohovky. Připravte si diáře, ať vám tento měsíc nic neunikne!

Vyrazte za kulturou

29.1. si můžete užít představení Rej Arthura Schnitzlera pod režijním vedením Arthura Nauzyciela v Národním divadle. Inscenace, ve které se všechno točí kolem sexu, je stále stejně provokativní, jako při svém uvedení v 19. století. Kromě intimností myslí ale i na lásku, osamění a stárnutí. V roli šlapky září Jana Pidrmanová, vojáka si zahraje Petr Vančura.

Bavil vás seriál The White Lotus? A na to do listu už vám nezbývá jediný díl? Prodlužte si zážitek díky Státní opeře, kde bude uvedeno několik koncertů Pucciniho Madame Butterfly.

31.1. v Dvořákově síni vystoupí vůbec poprvé novozélandský tenorista Pene Pati. Doprovázet ho bude jeho manželka, sopranistka Amina Edris. Část výtěžku ze vstupného na jejich pražský koncert bude prostřednictvím Spolku přátel hudebních talentů věnována na podporu operního mládí, na organizaci pěveckých kurzů pro nejtalentovanější studenty zpěvu.

Vyrazte do kina

V kinech startujte hned několik filmů, které stojí za zhlédnutí. Nenechte si ujít snímek Blízko vyprávějící příběh Léa a Rémiho, nejlepších kamarádů z dětství, kteří s dospíváním čelí otázce, jaké pouto je vlastně pojí. Je to přátelství, nebo láska? Kromě skvělých hereckých výkonů vás dostane i atmosféra filmu a všudypřítomné rozkvetlé růže.

A hned potom můžete vyrazit na film Osm hor, který se nese v podobném duchu. Přátelé Pietro a Bruno sdílí lásku k majestátním vrcholům hor, a přestože se jejich cesty na čas rozešly, opět se střetnou. Adaptace stejnojmenné knihy Paola Cognettiho vyprávějící o přerodu chlapců v muže a hledání smyslu života v tichu přírody, získali režiséři Felix van Groeningen a Charlotte Vandermeersch Cenu poroty na festivalu v Cannes.

Vyrazte do klubu

V pražském klubu Roxy vystoupí 27.1. legenda elektronické hudby Laurent Garnier, a to s tříhodinovým setem v rámci klubovky Climax. Průkopník taneční scény a prominentní francouzský DJ nikdy nestojí na místě a vy u toho můžete být osobně!

Baví vás kapely ze začátku tisíciletí The Strokes nebo The Yeah Yeah Yeahs, a zároveň sarkasmus Arctic Monkeys? V tom případě si nenechte ujít portugalskou skupinu Hause Plants, která věří v kouzlo rock´n´rollu. V Paláci Akropolis zahrají 27.1.

Vyrazte na gauč

Koncem měsíce uvedene platforma Netflix očekáváný film You People s Jonahem Hillem a Eddiem Murphym v hlavních rolích. Snímek se bude dotýkat moderní lásky, střetu kultur, ale i generační propasti a společenských očekávání a slibuje desítky minut skvělé zábavy. 

Od 1. ledna už můžete sledovat miniseriál Kaleidoskop o skupině zlodějů, kteří se pod vedením zkušeného mistra vydávají na lup století. Na konci měsíce pak bude spuštěn hororový seriál Lockwood & spol. o mladé jasnovidce, jež se s kolegy z malé agentury vrhá do boje se smrtícími duchy. 

Na Disney+ se můžete zatím ponořit do nové řady seriálů Star Wars: The Bad Batch a The Mandalorian. 

Že už máte televize dost? Pak není nic jednoduššího než ovladač vyměnit za knihu. A kterou si přečíst? Bavit vás bude Bouře od Kristiny Ohlssonové o policistce Marii, jež na norském pobřeží pátrá po záhadně zmizelé ženě. Nebo zkuste Sedm věží z pera spisovatelky Sary Baume o dvou mladých lidech, kteří se sice nemilují, oba ale chtějí utéct z města a bydlet daleko od civilizace. Jak to spolu budou zvládat?

Anebo prokrastinujte s námi (*mrk*). Přečíst si můžete třeba:

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné