Jak správně nachladit červené? A je ok soudit víno podle etikety?
Foto: Winegeek
Foto: Winegeek
Kalendář do ruky, už 31. srpna proběhne v Goodloku na pražském Jungmannově náměstí oslava desátých narozenin Winegeek, pražského kultovního obchodu a e-shopu s naturálními a organickými víny. A vy jste samozřejmě zvaní. Než se tam však sejdeme, popovídali jsme si pro vás krátce o víně s jeho zakladatelem Markem Jeličem.
Určitě ano. Začínali jsme se složitějšími víny, jako jsou nefiltrovaná a oranžová vína, některá byla i dražší a příliš komplexní. Dnes kromě takových máme i klasičtější vína, která osloví širší klientelu a jsou cenově dostupnější. Zároveň jsou všechna stále organická, z toho jsme neslevili.
Pro mnohé nemusí být snadno pochopitelná, zejména pokud má zažitou představu toho, jak má víno vypadat a chutnat. My jsme tu však i od toho, abychom zákazníkům vysvětlili, proč je třeba dané víno kalné - vinařův záměr třeba byl ukázat plné spektrum jeho chuti. Rádi vysvětlujeme a pomáháme vidět širší kontext výroby vín.
Myslím, že jediné aditivum, které do vína obecně patří, je oxid siřičitý. Když ho tam je málo, není to nic nezdravého nebo problematického. Při výrobě ho beztak produkují kvasinky, takže je ve víně vždycky. Nemám nic ani proti přidání kvasinek. I ty jsou samozřejmě ze zdravotního hlediska v pořádku. Ale osobně nevidím důvod, proč přidávat cokoliv dalšího. Víno by mělo odrážet zemi, půdu a rukopis vinaře.
Je v pořádku, když si člověk přizná, že se ve víně nevyzná, ale dovede aspoň v pár slovech popsat, co má rád. Pak je pro nás ve Winegeek snadné mu vybrat víno, anebo ho dobře nasměrovat. My nicméně víme, na co se zeptat, a uděláme vše pro to, aby byl výběr snadný a příjemný. Mluvíme jazykem, kterému rozumí každý. Jde nám o jediné – pomoct zákazníkovi vybrat víno, které bude chutnat právě jemu.
Těch je spousta, třeba o párování s jídlem. Jestli si chce někdo dát k rybě červené, tak ať si ho dá. Z hlediska kombinace chutí se k ní sice mnohem lépe hodí bílé, ale nikomu bych to nenutil.
Já si tam červené dávám taky! Málo se to ví, ale i červené je potřeba vychladit, jen ne tolik jako bílé. Ne každý má samozřejmě lednici nastavenou na třináct stupňů, což je podle mě pro většinu našich červených vín ideální teplota, ale rozhodně by nemělo mít pokojovou teplotu. To je mýtus, který platil leda ve středověku, kdy byla pokojová teplota osmnáct stupňů. (směje se) Čím lehčí červené je, tím více by se mělo vychladit. To je jeden ze základních a vlastně logických principů, které je důležitější si osvojit než správné názvosloví, odrůdy nebo druhy půd.
Nesoudím, ale úplně chápu, proč spousta lidí ano. Pokud je člověk vizuálně zaměřený, pít víno s nepěknou etiketou ho musí bolet. Mám radost, že vinaři, se kterými ve Winegeek spolupracujeme, většinou mají etikety krásné a neobvyklé.
Zakladatel Winegeek, obchodu s naturálními a organickými víny, vinař a propagátor vín s DJským alter egem.