Co zažít v květnu, kromě pozorování rozkvetlých stromů?

Až se dosyta nabažíte přírody, zkuste i některý z našich tipů…
Text: Kristýna Schafferová 4. května 2023

Foto: The Bridgerton, Netflix

Konečně je to tady! Taky vám přišlo čekání na chvíli, až se s kafem v ruce budete courat městem, posedíte si na zahrádce, nebo jen nebudete vzteky bez sebe, že vám je v kabátě stejně zima, nekonečné? Květen přeje pusám pod třešní, rozkvetlým pampeliškám, ale i kulturním zážitkům. A my pro vás, ostatně jako každý měsíc, vybrali ty top z topu. Pojďme se podívat, co v květnu zažít a prožít... A že toho je!

Pokochejte se kulturními zážitky

Pražské Rudolfinum hlásí, že začíná festival Pražské jaro. Na 12.5. je naplánován zahajovací koncert ve Smetanově síni v Obecním domě, závěrečný koncert se pak koná 2.6. na stejném místě činu. V průběhu celého měsíce si můžete poslechnou nejen operní pěvkyni Magdalenu Koženou (14.5.), ale také Beethovenovu devátou (1.6.) nebo Igora Levita (22.5.)

Pokud vás baví fotografie, můžete zajít na výstavu I Believe fotografky Alžběty Jungrové, která se koná v prostorách staré prádelny Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí v Praze. Jako první fotografka v České republice začala Alžběta pracovat se snímky jinak než klasickým tiskem, a vytvářet z nich díky různým materiálům fotografické objekty, zároveň si pohrála se světlem, průhledy, odrazy, zrcadli či kolážemi...

Nenechte si ujít koncert

Na konci května (30. a 31.5.) navštíví Prahu heavymetalová kapela Iron Maiden, která zboří O2 Arenu. Do té doby si můžete zkrátit čekání třeba v klubu Roxy, který si připravil nejdéle trvající klubovou noc v historii české taneční scény. Climax, noc Chrise Sadlera, bude hostit řadu známých zahraničních Djs, ale i českých talentů a nadějných nováčků (27.5.).

Co se 02 Arény týče, ta bude v květnu plně vytížená. Už 14.5. zde vystoupí rocková kapela z Říma Måneskin. Že vám její název nic moc neříká? Poslechněte si singl The Loneliest, který nejenže jistě znáte, ale navíc než skončí, už budete přes internet platit vstupenky... 

Odpočiňte si v kině

Filmové plátno nebude sedět v koutě... Už 3.5. budou k vidění Strážci Galaxie: Volume 3 s Peter Quillem, který opět zasvětí svůj život bránění vesmíru. Po dlouhé době se na stříbrném plátně objeví Priyanka Chopra Jonas, a to v romantickém snímku Znovu se zamilovat vyprávějící příběh o ženě, která se vzpamatovává ze ztráty snoubence a vlastně díky němu najde i novou lásku. 

Kdybyste se chtěli podívat na něco jó zajímavého, tak pro vás máme čtyři slova: Gerard. Butler. Agent. CIA! A my jen doufáme, že při útěku před speciálními jednotkami Afghánistánu bude mít čas svléknout si tričko. Film Kandahar bude v kinech od 26.5.

Vypněte (se) u televize

Zahálet nebude ani Netflix (což se o nás při sledování jeho pořadů nedá říct), který uvede hned několik novinek. Tak prvně a především novou sérii Bridgertonových, kterou si můžete pustit už 4.5. O týden později ze sebe Jennifer Lopez strhne svatební šaty, aby je vyměnila za maskáče a pušku ve filmu Matka o vražedkyni chránící svou dceru. 

Disney+ nabídne osmidílný dramatický seriál Světlo naděje (2.5.) o sekretářce Otty Franka Miep Giesové, která se svým manželem chránila Frankovi a nespočet dalších před nacisty. A kdybyste měli náladu na trochu záhad, pusťte si seriál V Clearingu (24.5.), krimi drama o zmizení mladé dívky, kultu Spřízněné duše, démonech z minulosti a únosech malých dětí. 

A na závěr ještě jedna dobrá zpráva: konečně se dočkáme poslední série seriálu Walking Dead, spin-off Fear the Walking Dead bude k vidění už 14.5....

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné