IKEA x Marimekko: Upgrade pro vaši self-care

Dvě legendární severské značky daly společnými silami vzniknout limitované kolekci inspirované rituálem saunování.
Text: Martin Váša 24. března 2023

Jednoduchost, funkčnost, docenění řemesla a pozornost k detailu, ale také bytelné, poctivé materiály, jako je dřevo,“ uvažuje nahlas Mikael Axelsson, designér IKEA, nad tím, co je příznačné pro severskou estetiku. „Kdysi dávno, když byl v našich zemích nedostatek, jsme se museli naučit vytvořit co nejvíce z co nejméně zdrojů. To je pro náš design stále příznačné.“

Kolekce, na níž Mikael spolupracoval jak s dalšími designéry jak z IKEA, tak z finské značky Marimekko, která je slavná šťavnatými vzory oslavujícími přírodu, je toho dobrým důkazem. Jmenuje se Bastua (švédské označení sauny) a v prodeji je už nyní. Její mise: Umocnit příjemný pocit ze saunování, anebo jen zkrátka z rituálu péče o své duševní i fyzické zdraví, ať už má ve vaší režii jakoukoliv podobu.

Skleněné nádobí, jehož povrch evokuje vodní hladinu, střídá dřevěný nábytek sympaticky čistých linií a textilie, z nichž září šťavnaté vzory – třeba s listy rebarbory, která ráda roste okolo finských saun. Hned po kuličkách s hranolky nejlepší důvod, proč právě teď vyrazit do IKEA.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné