Co zažít v červnu, kromě samosběru jahod?

Léto visí ve vzduchu a nás napadá hned několik věcí, které byste si v červnu neměli nechat ujít. Začíná sezóna jahod a festivalů!
Text: Kristýna Schafferová 5. června 2023

Foto: Getty Images

Čím to je, že je sice krásně, ale dlouho nic a pak - najednou - začne vzduch vonět létem? V přírodě to žije, což si přímo říká o to vyrazit ven a užít si slunce plnými doušky (a s jedním, dvěma aperoly v ruce). Procházky a vysedávání po zahrádkách ale není to jediné, co stojí tenhle měsíc za to podniknout. Připravili jsme si pro vás hned několik tipů, které vám zvednou náladu, stanou se důležitou zastávkou na vaše další rande i které si vychutnáte sami. A nemůžeme začít jinak, než samosběrem! Svět totiž už za chvilku zjahodovatí!

Vyražte na samosběr

Jestli něco dokáže oznámit, že je léto konečně tady, tak jahody, které jsou najednou všude. Pojměte je jako zážitek a místo do supermarketu si je vyražte nasbírat sami. Sezóna samosběrů právě začíná - např. v Praze-Uhříněvsi na plantážích Schwenk můžete sbírat už od 4.6. 2023. Kvůli počasí, které bylo letos na jaře výjimečně chladné, mohou být samosběry spuštěny o týden později. Co se ceny týče, zaplatíte za jedno kilo vlastnoručně nasbíraných jahod kolem 98 Kč. Hotovost s sebou. 

Vyražte na operu

Jste milovníky opery? Vyražte 26.6. do pražského Rudolfina na úžasnou Julianu Grigoryan, která ve svých 25 letech stojí na prahu velké kariéry. Minulý rok suverénně zvítězila v prestižní soutěži Plácida Dominga Operalia. Společně s Julianou navíc vystoupí Petr Nekoranec, který je laureát mnoha světových soutěží. V Praze oba umělce uslyšíte v áriích a scénách z oper Donizettiho, Gounoda, Pucciniho, Verdiho a nebude chybět Dvořákova Rusalka.

Zahoďte zábrany na festivalu

Červen patří nejen jahodám... Startuje také sezóna festivalů. Tak prvně si nenechte ujít Rock For People, který proběhne od 8. do 11.6., a lineup bude letos vážně našlapaný - Machine Gun Kelly, Slipknot, Muse, Papa Roach, X Ambassadors, The Silver Spoons a mraky dalších. Až se z rokáče zotavíte, můžete 22. až 24.6. vyrazit na Metronome Prague festival, který se bude konat v areálu Výstaviště Praha. Z interpretů nebude chybět David Koller, Sto zvířat, Lucie, ale ani zahraniční pecky, jako M83, Holly Humberstone. A zapomenout nesmíme ani na Votvírák (16. až 18.6.), na kterém vystoupí kapela Škwor, Ektor, Vypsaná Fixa, Yzomandias a koncert Prague Rocks, na kterém se 21.6. můžete těšit na Gwen Stefani, Rag´n´Bone Man či Maroon 5. 

Načerpejte síly v kině

Mezi všemi těmi festivaly a hudebními zážitky se vám bude hodit den, dva odpočinku. Pokud se vám nebude chtít sbírat síly doma, můžete vyrazit do kina. V červnu se můžete na stříbrném plátně těšit hned na několik zajímavých snímků, tak například premiéru bude mít animovaný Spider-Man: Napříč paralelními světy anebo The Flash s Ezrou Millerem v hlavní roli. Pokud nemáte náladu na superhrdiny, máme pro vás supertip. Stojí za ním bratři Dufferovi, tvůrči seriálu Stranger Things, kteří zfilmovali povídku Stephena Kinga Kostlivec. Trochu dobrodružství pak přinese nový Indiana Jones a nástroj osudu, opět s Harrisonem Fordem (některé věci se zkrátka nemění ani po letech). 

Najděte klid u televize (anebo ne?)

Svůj program si připravily i streamovací platformy. Netlix vám v červnu udělá radost novou sérií Black Mirror, první částí nové řady Zaklínače, ale třeba také filmem Vyproštění 2 s Chrisem Hemsworthem v hlavní roli. Pobavit se pak můžete u nové stand-up comedy Amy Schumer: Emergency Contact. 

Disney+ ovládne Eva Longoria coby režisérka filmu Koření úspěchu vyprávějící story slavných křupek Flamin´Hot Cheetos a Olivia Coleman, která si zahrála ve filmu Nadějné vyhlídky na motivy knihy Charlese Dickense. 

Když nevíte coby, přečtěte si Cosmo

A jestli jste už všemi těmi zážitky zahlcení a chcete vypnout a užít si chvilku pohody, není nic snazšího než vzít do ruky červnové Cosmo s coverstar Madison Bailey. Najdete v něm ty nejlepší beauty a fashion tipy, inspirujete se příběhy o flirtu, zjistíte, jak říct rodičům, že máte OnlyFans a dozvíte se, kde, s kým a bez koho strávit tohle léto. Tak se skvěle bavte!

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné