Život a odkaz Tiny Turner: Od pole s bavlnou ke královně rock'n'rollu

Tina Turner, hudební legenda, která se ze skromných začátků stala ikonou rock'n'rollu.
Text: Jan Houška 25. května 2023

Foto: Getty Images/Jan Houška

Tina Turner jednou v dokumentu o svém životě řekla: "Podívejte se, co jsem v tomto životě s tímto tělem dokázala. Jsem holka z pole s bavlnou, která se povznesla nad to, co mě nikdo nenaučil." Tina se narodila jako Anna Mae Bullock v Nutbushi v Tennessee a její život i kariéra byly důkazem síly vytrvalosti a houževnatosti. Její cesta z bavlníkového pole až ke královně rock'n'rollu je inspirativním příběhem o překonávání osobních i profesních překážek.

Kariéra Tiny Turner byla protkána významnými úspěchy. Za svůj život získalacelkem 12 cen Grammy, byla dvakrát uvedena do Rock'n'rollové síně slávy, je držitelkou rekordu v počtu platících diváků pro sólového interpreta a dosáhla neskutečného úspěchu s více než 100 miliony prodaných desek po celém světě.

Na počátku své rozmanité hudební kariéry se Tina připojila ke kapele svého budoucího manžela The Kings of Rhythm, společně následně vystupovali jako duo Ike And Tina Turner Revue. Skupina měla za sebou úspěšnou sérii RnB hitů, přičemž její popularita na mezinárodní scéně vzrostla po vydání písně "River Deep - Mountain High" v roce 1966. Jejich píseň "Proud Mary", která získala cenu Grammy, dále upevnila jejich postavení v hudebním průmyslu. Tento vnější úspěch však byl později zastíněn psychickým zneužíváním, které Tina prožívala ze strany svého manžela.

Tina se nakonec v roce 1976 se rozvedla, a v rámci rozvodového vyrovnání si ponechala pouze své umělecké jméno. Toto rozhodnutí znamenalo začátek její sólové kariéry, která však byla plná problémů. První nahrávky, jako její debutové album "Tina Turns The Country On!" z roku 1974 a "Acid Queen" z roku 1975, měly pomalý rozjezd. Tina se však nenechala odradit od přechodu k rocku, přestože se setkala s odporem těch, kteří věřili, že se jako sólová hvězda nemůže prosadit, natož v novém žánru.

Osmdesátky znamenaly pro zpěvačku novou kapitolu, jelikož se jí podařilo nazpívat řadu hitů. Její cover "Let's Stay Together" od Ala Greena v roce 1983, vydání alba "Private Dancer" v roce 1984 a kultovní píseň "The Best" v roce 1989 ji katapultovaly do nových hudebních výšin. Díky jejím vlasům, minisukním a slavným nohoum se stala stejně ikonickou jako její výrazný hlas.

Tina Tina už několik desítek let inspiruje a ovlivňuje hudební průmysl. Tina Turner zemřela 24. května 2023 v 83 letech a pocty přicházely (a stále přicházejí) od hudebních hvězd až po Bílý dům. Tiny cesta, poznamenaná traumatem i triumfem, bude i nadále inspirovat další generace umělců. Jak sama řekla před dvěma lety: "Pokud mi ještě v 81 letech dávají ceny, musela jsem něco udělat dobře." Její život a kariéra jsou důkazem její síly, talentu a trvalého vlivu v hudebním světě.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné