YOU ASKED, WE ANSWER: Škodí vlasům vysoušení bez fénu?
Foto: Getty Images
Foto: Getty Images
Skvělé zprávy pro závisláky na fénech, kulmách & spol. Jestli jste se pod vlivem A-list celebrit (zdravíme Rihannu!) a beauty influencerek začínaly pomalu stydět, že svou korunu krásy ještě týráte tepelnými nástroji, už nemusíte.
Přiznávám, taky jsem propadla trendu air dry. Když jsem vegetila celé dny doma, zbyl mi čas na to, abych si umyté prameny namísto kulmování motala do pásku od županu (velmi 2020, haha) nebo abych se po bytě promenádovala s mokrou hlavou tak dlouho, dokud sama neuschla. Když jsem předloni strkala chudáka svého drahého Dysona do zadní poličky v domnění, že fén už nebudu potřebovat, myslela jsem si, bůhvíco tím pro své vlasy nedělám.
Zhruba po roce nežhavé praxe jsem si ale (nerada) musela udělat objektivní bilanci: Byly moje vlasy zdravější? Ne. Získaly na objemu, zhoustly? Taky ne. Méně se lámaly? Ani náhodou! WTF? Vědcům se podařilo na chemické úrovni dokázat, že se v mokrém stavu vlasové vlákno stává náchylnějším k poškození. Vodík ve vodě reaguje s vodíkem v pojidlu, které drží vlasové proteiny pohromadě.
Takže: Čím déle máte vlasy mokré, tím déle setrvávají ve zranitelném stavu. Dlouhé horké sprchy, hodinové nakládání se do vany s vonnými svíčkami, knížkou (a mokrou hlavou!), celovečerní pobíhání po bytě s vlhkými kadeřemi… Nic z toho vaší kštici nesvědčí. Když vlasy večer sušíte na vzduchu, může se také snadno stát (zvlášť šťastným majitelkám hustějšího hára), že co vypadá jako uschlé, vespod suché není. Když si v tomto stavu půjdete lehnout, existuje reálná šance, že během spánku zdevastujete zavlhlou část hřívy o polštář. Nebo se v lepším případě „jen“ zapaří vlasová pokožka (nic moc: plísně, roztoči & jejich vlhký ráj).
Jak tedy sušit? Určitě fénem, ale ne puštěným na plný výkon! Experti se poměrně shodují na ideální teplotě 150 °C, při takové totiž ještě nedochází k poškození vlasových kutikul. Co se týče stylingu vln, i tady ze srovnání vyjde líp kvalitní kulma, nikoli různé kreativní záplety z pramenů jen vysušených ručníkem. Mokré vlasy pevně utáhnout čímkoli? Vlasové harakiri. Polámou se cobydup (a nevratně).
Když jsem k své osobní zkušenosti připočetla hodiny konverzací s kadeřníky i experty na vlasy, vyšlo mi z toho jasné řešení: vyštrachat Dysona z hlubin skříně a omluvit se mu za projevenou nedůvěru. Tepelné nástroje ≠ ďáblovy nástroje. Když si pořídíte ty kvalitní a nepřeháníte to s teplotou, paseku vám na hlavě neudělají. Nicméně, pokud se vám přírodní sušení zalíbilo, není to konec světa (ani vašeho účesu). Jestli máte dost času a pohybujete se v teple (ať už doma nebo venku), proč ne! Tedy za předpokladu, že během air dry vlasy důkladně dosušíte i ve spodních vrstvách, netýráte je v mokrém stavu pevnými gumičkami a používáte vhodné produkty (oleje, masky).
Určitě nepočítejte s představou, že vám air dry péče zachrání už poškozené vlasy, to bohužel nesvede. Jinak už záleží čistě na osobní preferenci… Mě osobně baví střídat oba postupy: V zimě spíš převládá fén, v létě zase vítr ve vlasech (juchuchu, suším na vzduchu!).