Curly Girl – metoda, která zachrání všechny kudrnaté vlasy

„Ty tvoje kudrnaté vlasy... takové máš od přírody?“ „Kdybych je měla přirozeně vlnité, tak je žehlím“. Tenhle vtip dokonale vystihuje podstatu všech holek, které vždycky chtějí takové vlasy, jaké nemají. Přitom kudrny mohou vypadat božsky. Tedy pokud víte, jak na ně.
Kristýna Schafferová 19. října 2022

Getty Images

Přirozeně vlnité či kudrnaté vlasy nejlépe poznáte, když si je mokré po mytí zkusíte „namačkat“, tedy nahrnout do dlaně od konečků k hlavě a lehce zmáčknout. Pokud vlna drží a vlas se nenarovná, jsou vaše vlasy vlnité. Dříve, než ale začnete používat přípravky pro kudrnaté kadeře, je dobré se poradit s profesionálem. Protože jsou vlnité vlasy o poznání sušší, než ostatní typy, je třeba používat správné produkty. Ty jim dodají hydrataci a maximálně podpoří pružnost kudrn. A ještě jedno základní pravidlo: kudrnatou hřívu nikdy nerozčesávejte nasucho, jinak bude krepatá. Hřeben používejte pouze během mytí a ideálně v kombinaci s kondicionérem nebo maskou.

Můžou se kudrnaté vlasy čas od času narovnat?

S žehlením přirozeně vlnících se vlasů vyvstává otázka: nemůžou se stylingové přípravky a příliš vysoké teplo podepsat na jejich zdraví a kvalitě? „Zdravá kudrnatá nebo vlnitá hříva se může sem tam klidně narovnat. Určitě s maximální šetrností a vhodnými přípravky (nejen proti teplu), protože tento typ vlasů je mnohem náchylnější k poškození. Pokud se rozhodnete zkrotit hřívu žehličkou, rozhodně vyberte kvalitní, která zabrání polámání vlasu díky pružným destičkám,“ radí hairstylista Martin Tyl a dodává, že dlouhodobě narovnávaná vlnitá hříva ztratí přirozenou schopnost se vlnit, protože vlasy „zleniví“.

Jak získat ztracené kudrny zpět?

Pokud přirozené vlny častým narovnáváním zmizely a chcete je znovu objevit, budete jim muset věnovat nějaký čas. Při každém mytí kudrny podpořte správnými přípravky na podporu pružnosti, pečlivým namačkáním a ideálně vysoušením difuzérem. „Pokud si myjete vlasy přibližně každý druhý až třetí den a budete důslední, tak se pružné vlny navrátí přibližně po dvou měsících,“ ubezpečuje kadeřník.

Curly Girl metoda a cowashing... Hodí se i pro vás?

Hitem posledních let se stala metoda zvaná Curly Girl, jejíž propagátorkou je britská kadeřnice Lorraine Massey. Ta tvrdí, že každé kudrny jsou unikátní a každý typ vln vyžaduje speciálně navržené postupy mytí a péče. Základem je vsadit na přirozenost a vyhnout se barvení i používání přípravků se silikony a parabeny, nepoužívat šampony se sulfáty a u hodně kudrnatých, suchých a silnějších vlasů nahradit šampon mycím kondicionérem, takzvaným cowashem. Totální přechod na mytí kondicionérem ale nemusí vyhovovat každému. Pokud cítíte, že jsou vaše kudrny těžké, bez energie, ztratily lesk a nevlní se tak, jako dřív, přichází čas na hloubkové čištění. K tomu jsou vhodné tzv. clarifying šampony, které z pramenů odstraní minerální usazeniny, nečistoty a zbytky všech kosmetických produktů. Takto očištěný vlas se probere a začne vám zase dělat radost!

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné