Váš ultimátní průvodce odličováním
Foto: Getty Images
Foto: Getty Images
Před nedávnem se mi známá svěřila, že se večer odličuje jen výjimečně, protože se ráno musí zase namalovat, a tak šetří čas i práci… Au. Každovečerní odlíčení (a čištění!) pleti by v žádné beauty rutině nemělo chybět, protože bez tohoto kroku nebude pokožka nikdy zdravá a krásná. Pupínky, černé tečky, mdlý tón a nejednotná pleť? Smyjte je z tváře spolu s make-upem. Vysvětlíme vám krok po kroku, jak na to i jaké cleansery a odličovače vybrat.
Za celý den ulpí na pleti spousta nečistot, které zanášejí póry (smogové a prachové částice, látky, které obsahují líčidla i skincare produkty, odumřelé kožní buňky). Když je v nich nečistot přespříliš, póry se rozšiřují, což se projeví v podobě černých teček. Pokud dojde k jejich ucpání, bakterie se radují a vy smutníte z dalšího zaníceného pupínku. Koloběh, který rozbouráte pouze důkladným čištěním. A to nemluvíme o tom, jak se vaše oči cítí po noci strávené s řasenkou.
Co musíme zmínit je, že odlíčení nerovná se čištění. Odlíčení make-upu je prvním krokem, kdy z tváře stáhnete vše, co jste na ní ráno nanesli, a že toho může být dost: primer, make-up, řasenka, tvářenka, rtěnka, rozjasňovač, korektor,… (doplňte si sami). Odličovacím mlékem ale odstraníte jen viditelné stopy líčení, ten zbytek v podstatě rozetřete po obličeji. Proto je důležité pleť ještě v druhém kroku hloubkově vyčistit.
Čištěním zbavíte pokožku všeho, co na ní nepatří a uvolníte póry,
které jsou pak ochotné lépe vstřebat aktivní látky z krémů a sér, které na
ní pak nanesete.
Kromě pečlivě vybrané kosmetiky (na kterou si posvítíme níže) se ve vaší výbavě neztratí odličovací tamponky (vatové nebo látkové, které můžete používat opakovaně). Dobře se osvědčily i speciální beauty přístroje nebo tuhé odličovače.
1. Odličovací tamponky Nature plně rozložitelné a vyrobené ze 100% bavlny, BEL Cosmetics, 113 Kč
2. Masážní přístroj na čištění a zpevnění obličeje Luna 4, Foreo (notino.cz), 8 239 Kč
3. Nahaté čistítko Sleepy face, Lush, 290 Kč
Na trhu seženete řadu produktů, které se liší nejen složením, ale i texturou. Zatímco jedny jsou lepší pro suchou pleť, jiné ocení spíš ta mastná. Jak se mezi nimi vyznat?
Obsažené micely na sebe jako magnet navážou nečistoty, které pak snadno odstraníte z pleti. Výhodou je, že ji nemusíte oplachovat.
Vhodná pro: normální a mastnou pleť se sklonem k akné.
Většina produktů má lehké a šetrné složení, které nenarušuje kožní bariéru a jako mávnutím proutku rozpustí i odolná líčidla.
Vhodné pro: normální pleť nebo suchou pleť
Pěna je úžasný vynález, který se postará o bezproblémové vyčištění pleti. Stačí ji nanést na vlhký obličej, vmasírovat ji do pokožky a pak opláchnout. Některé produkty navíc obsahují zklidňující přírodní látky, které zabraňují vysušování pleti.
Vhodná pro: normální, smíšenou a mastnou pleť
Funguje na podobném principu jako čisticí pěna. Svou texturou vyhovuje téměr každému typu pleti, problém by mohla mít jen suchá a citlivá, které by pak mohly pnout. Složení proto vybírejte vždy s ohledem na svou vlastní pokožku a to, co zrovna potřebuje.
Vhodný pro: normální, smíšenou a mastnou pleť
Pokud máte rádi olejové složení, budete čisticí balzámy milovat. Mají hutnou texturu, která se při kontaktu s vlhkou pletí rozpustí a naváže na sebe nečistoty. Většina produktů nedráždí citlivé oční okolí.
Vhodný pro: normální a suchou pleť
Produkty na bázi oleje fungují podobně jako balzámy. Stačí texturu vmasírovat do pleti a nechat chvilku fungovat, make-up a všechny nečistoty se dají na ústup.
Vhodný pro: normální a suchou pleť
Kombinuje dvě složky, díky kterým snadno odstraníte make-up a zároveň nepodráždíte citlivé části obličeje, jako jsou např. oči: vodu (často květovou) a olej. Stačí protřepat a použít.
Vhodný pro: smíšenou, mastnou a aknózní pleť
Po odlíčení a vyčištění pleť dočištěte květovou vodou nebo tonikem, které ji navíc ještě tonizuje. Pak už jen chybí pár kapek séra a tenká vrstva hydratačního nebo nočního krému, který podpoří její přirozené regenerační procesy.