10 nejlepších krémů do zimy, které bude vaše pleť milovat!

A jako bonus pár rad, jak si mezi nimi vybrat (*mrk*)
Text: Yelyzaveta Topukh 29. prosince 2022

Foto: Getty Images

Jak by měla vypadat zimní péče o pleť? V ideálním případě asi nějak takto (a nejde o žádnou vědu): ráno výživný krém, který pleť přes den ochrání před nepříznivými vlivy, večer pak intenzivní hydratace. Při výběru vhodné kosmetiky myslete i na to, že se v zimě naše pleť mění. Mastná je mírně mastná, normální začne být spíš sušší a ze suché se stane velmi suchá až citlivá. Pravdou také je, že nízké venkovní teploty a málo denního světla brání tvorbě kožního mazu. A topení v interiéru pokožku zcela vysušuje.

Jak vybrat texturu krému?

Textura krému by měla být bohatší než ta, kterou používáte během teplejších měsíců. Vždy berte v úvahu typ vaší pleti: Například mastná pleť v zimě ocení krém určený pro smíšenou nebo normální pokožku. Normální pleti pak udělá radost krém pro suchou pleť. A konečně suché pleti prospěje výživný krém s co nejhustší a nejbohatší texturou.

Suchou pleť můžete ošetřit i balzámem, ale pro mastnou či smíšenou pokožku raději volte výživný krém s nízkým obsahem molekul (poradí vám kosmetička nebo konzultantka), který nebude působit jako hutná maska, ale plně se vstřebá.

Nejlepší pleťové krémy, které v zimě obstojí:

Jaké ingredience hledat ve složení?

Ze složení každého produktu vyčtete nejen, co obsahuje, ale také, v jakém množství. Složky, kterých je v kosmetice nejvíce jsou vždy na začátku seznamu, na konci pak najdete ty ve stopovém množství. Tímto způsobem můžete určit, co krém vlastně přesně umí. V produktech najdete obvykle tři typy hydratačních látek:

  • Humektanty - vpraví vodu do pleti
  • Emolienty - zabraňují úniku vláhy z pokožky
  • Okluziva - uzamknou vodu v pleti

Humektanty na sebe dokážou navázat vodu, kterou pak vpraví do pokožky. Patří mezi ně kyselina hyaluronová, glycerin, urea, sorbitol, glukosaminy, beta-glukan a fosfolipidy.

Emolienty jsou látky, které mají stejnou molekulární strukturu jako kožní lipidy. Obvykle se jedná o dimetikon, ricinový olej, mastné alkoholy, jojobový olej, cholesterol, tocoferol (vitamin E). 

Okluziva pak fungují tak, že na pokožce vytvoří neviditelný film, který brání odpařování vody z kůže. Patří mezi ně bambucké máslo, kokosový olej, mastné alkoholy, lanolin, dimetikon a silikony. Tyto složky se ve vysoké koncentraci nacházejí v zimních krémech, protože pleť chrání před chladem a větrem.

Jak správně používat krém v zimě?

V zimě krém nanášejte 30-40 minut před odchodem ven. Pokud pravidelně odcházíte do chladného počasí s vlhkým obličejem od krému, riskujete dehydrataci pokožky.

Pokud plánujete delší procházku mrazivou krajinou, sáhněte po silnější zbrani - ochranném krému. Můžete ho používat kdykoliv během dne, make-up se na něj ale nanáší jen stěží, protože jeho kluzká textura vůbec nefixuje.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné